XXV Białoborskie kolędowanie

  • Jakub Diakun
  • 2020-01-26 09:42:47
XXV  Białoborskie kolędowanie
  • Foto: TV Gawex

Biały Bór to wyjątkowe miejsce, nie tylko, ale w szczególności za sprawą wymieszania się dwóch kultur polskiej i ukraińskiej. Na własne oczy połączenie kulturowe, o którym wspominamy mogli zobaczyć uczestnicy kolędowania, które odbyło się 25 stycznia w białoborskiej Cerkwi.

Kolędy i pastorałki, już na zawsze zagościły w naszej tradycji. Te popularne pieśni łączą ludzi od pokoleń. Jubileuszowe 25 już kolędowanie w Białym Borze, zgromadziło wielu ludzi. Warto zaznaczyć, że kolędy prezentowali przedstawiciele kultury greckokatolickiej, jak również rzymskokatolickiej.

Tegoroczne kolędowanie odbyło się w Cerkwi Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy, nie zawsze jednak śpiewacy spotykają się w tym samym miejscu. Zgodnie z utartą tradycją okazja do wspólnego śpiewania, organizowana jest na przemian, raz w Kościele rzymskokatolickim, a raz w Cerkwi greckokatolickiej.

Śpiewy przyciągnęły wielu słuchaczy, nie udałoby się to pewnie, gdyby nie pokaźna ilość artystów. Na kolędowanie zjechała grupa ponad 10 zespołów wokalnych z całego pomorza. Gośćmi specjalnymi był tercet z Gdańska, który zachwycił publikę swoimi głosami. Koncert rozpoczął się od wysłuchania, kolęd w wykonaniu zespołów z Białego Boru.

 

Niedługo na naszej antenie pojawi się obszerna relacja z tego wydarzenia.

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: