Dzisiaj Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu

  • Dariusz Czelewicz
  • 2020-01-24 11:03:51
Dzisiaj Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu
  • Foto: Pixabay

Trudno dzisiaj wyobrazić sobie życie bez mediów. Dzień Środków Społecznego Przekazu obchodzony jest z inicjatywy Soboru Watykańskiego II. Ustanowiony został przez papieża Pawła VI w 1967 roku. W Kościele Katolickim tego dnia wspomina się Św. Franciszka Selezego będącego patronem dziennikarzy, opiekunem i orędownikiem twórców społecznego przekazu

Za pośrednictwem mediów (radio, telewizja, internet, prasa) bogacimy wiedzę, zdobywamy nowe informacje a także kształtujemy opinię na różne tematy.

Taki stan rzeczy to nieodłączna część współczesnego świata. Nie do przecenienia jest siła mediów, ich zasięg i wpływ. Informacje są wszędobylskie i trudno byłoby dzisiaj prosperować i żyć w dobie XXI wieku bez tej wiedzy.

Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu obchodzony był 7 maja 1967 r. Od początku papieże przygotowywali z tej okazji specjalne orędzia. Od roku 1986 przyjął się zwyczaj, że orędzie Ojca Świętego datowane jest na 24 stycznia. To coroczna okazja do uświadomienia sobie, jak ważną funkcję pełnią media oraz jaka odpowiedzialność spoczywa na dziennikarzach. Nie bez kozery media określa się mianem „czwartej władzy" bowiem priorytetem we współczesnych czasach jest przekazywanie informacji bez zniekształceń w sposób obiektywny.

Celem dzisiejszego święta jest pokazanie potencjalnych zagrożeń jakie spowodować mogą informacje przekazywane przez media i jednoczesne działania zapobiegające takim zjawiskom.

 

 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: