Dziś przypada najbardziej depresyjny dzień w roku

  • Jakub Diakun
  • 2020-01-20 06:00:00
Dziś przypada najbardziej depresyjny dzień w roku
  • Foto: TV Gawex

Każdy z nas czasem miewa tzw. gorszy dzień. Bywa, że wynika to z uwarunkowań atmosferycznych, innym razem ktoś nam po prostu „nadepnie” na przysłowiowy odcisk. Od jakiegoś czasu pojawił się również sposób aby określić najbardziej depresyjny dzień w roku, który w roku 2020 przypada właśnie dziś (20.01). Czy jednak Blue Monday rzeczywiście istnieje?

Smutny Poniedziałek w świadomość społeczną został wprowadzony 16 lat temu przez brytyjskiego psychologa Cliffa Arnalla. Data tego wydarzenia jest ustalana poprzez skomplikowany wzór matematyczny. Schemat składa się z czynników, które niewątpliwie mają wypływ na nasze samopoczucie takich jak pogoda za oknem, czy poczucie niedotrzymania postanowień noworocznych. We wzorze znaczenie mają również czynniki ekonomiczne, spowodowane np. dużymi wydatkami na święta Bożego Narodzenia.

Do tego momentu wszystko brzmi raczej wiarygodnie. W opozycji do Arnalla stanął jednak Dean Burnett, który wspomnianą teorie nazwał „farsą”. Burnett jest neurobiologiem, którego zdaniem arnallowski wzór matematyczny nie ma racji bytu, chociażby z racji tego, że w swoich składowych zawiera czynniki niemożliwe do określenia np. poziom motywacji czy poczucie konieczności podjęcia działań.

Jakie więc warto przyjąć stanowisko na dziś? Po której stronie naukowej barykady się opowiedzieć? A może po prostu warto pójść swoją drogą? Sami wiemy przecież najlepiej, kiedy jesteśmy smutni, sami również możemy wpływać na nasze samopoczucie. Jeśli jednak potrzebujemy umocnienia naszych poczynań w nauce to... sięgnijmy po tabliczkę czekolady. Produkowany z ziaren kakaowca przysmak, co dowiedziono badaniami, zawiera pozytywnie wpływające na nasz organizm substancje takie jak m.in. tryptofan, glukoza czy kofeina.

Jeśli do tego dodamy pozytywne myślenie, nasza profilaktyka na najbardziej rzekomo depresyjny dzień w roku powinna być już w pełni kompletna. Kto wie, może dla kogoś Blue Monday okaże najszczęśliwszym dniem w życiu? Tak wynika chociażby z rachunku prawdopodobieństwa. Ale może zamiast odwoływać się znów do nauki zacznijmy po prostu (i to w tej chwili!) cieszyć się kolejnym dniem? W końcu, przypomnijmy to raz jeszcze, jego przebieg zależy w głównej mierze od nas samych!

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: