Grypa rozpoczyna natarcie na mieszkańców Powiatu Szczecineckiego. BROŃMY SIĘ!

  • Jakub Diakun
  • 2020-01-16 10:31:47
Grypa rozpoczyna natarcie na mieszkańców Powiatu Szczecineckiego. BROŃMY SIĘ!
  • Foto: TV Gawex

Początek roku to czas tradycyjnych, wzmożonych zachorowań na grypę. Choroba ta dotknęła w samym styczniu co najmniej 317 osób z naszego powiatu. Bardzo możliwym jest więc, że pociągający nosem przechodzień, którego mijamy na ulicy, jest po prostu zarażony.

    Grypa znana jest ludzkości od dawnych czasów, swój debiut miała pod koniec XVI wieku gdy dotknęła nie tylko mieszkańców Europy, ale też Azji czy Afryki. Wówczas nie zdawano sobie jednak sprawy z tego czym tak naprawdę jest owa choroba, lecz dziś, w dobie wysoko rozwiniętej medycyny oraz szerokiego dostęp do informacji, dziwi fakt występowania tak wielu mitów na jej temat.
    Grypa jest chorobą zakaźną, która przenoszona jest drogą kropelkową. Oznacza to ni mniej ni więcej, że wspomniany przechodzień w przypadku kichnięcia, może nas zwyczajnie zarazić. Osoby z objawami grypy często korzystają z miejsc użyteczności publicznej, gdzie podobnie jak osoby zdrowe dotykają np. klamek co sprzyja rozprzestrzenianiu się omawianej dolegliwości.
    Jak możemy bronić się przed zarażeniem? Uchronić może nas przede wszystkim higiena, dbanie o właściwy ubiór – dostosowany do warunków atmosferycznych – także szczepienie ochronne przeciwko grypie.

    Oczywiście, żadne działanie profilaktyczne nie daje nam gwarancji uniknięcia kłopotów ze zdrowiem, ale zwiększa szanse na to, że pozostaniemy w pełni formy. Pamiętajmy jednak, że w czasie gdy zaczniemy odczuwać dolegliwości mogące wskazywać na początki grypy, takie jak wysoka gorączka, bóle głowy czy mięśni warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu. To bardzo ważne, gdyż grypa nie leczona, może powodować powikłania, w skrajnych przypadkach ze śmiercią włącznie.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: