Noworoczne spotkanie z przedstawicielami NGO

  • Dariusz Czelewicz
  • 2020-01-10 14:15:36
Noworoczne spotkanie z przedstawicielami NGO
  • Foto: TV Gawex

Na terenie powiatu szczecineckiego funkcjonuje 409 organizacji pozarządowych, w tym 260 stowarzyszeń i związków, 20 stowarzyszeń zwykłych, 19 fundacji, 34 uczniowskich klubów sportowych, 76 klubów i stowarzyszeń sportowych. Osoby je tworzące to ludzie z pasją, zaangażowani w działalność lokalnych społeczności, gotowi aby nieść pomoc innym. W tym roku starosta Krzysztof Lis postanowił zaprosić przedstawicieli NGO na spotkanie noworoczne do internatu ZS nr 2 im. Warcisława IV, aby podziękować im za współpracę, zaangażowanie i życzyć wszystkiego co najlepsze w 2020 roku.

Starosta Krzysztof Lis podziękował przedstawicielom organizacji pozarządowych za współpracę w 2019 roku

Gości przywitał nie tylko gospodarz, ale również uczniowie Szkoły Muzycznej I i II st. im. Oskara Kolberga w Szczecinku, którzy zaprezentowali świąteczny, wciąż aktualny repertuar. Starosta podziękował artystom i ich opiekunom za niezwykle wzruszający występ, a zaraz potem wzniósł symboliczny toast i wyznał skąd wziął się pomysł zorganizowania spotkania noworocznego.

(…) Poczułem taką wewnętrzną potrzebę aby się z państwem spotkać. Jeżeli wasze odczucia będą podobne, to nasze noworoczne spotkania mogą stać się cykliczne. Ich forma jest bardzo luźna, chcemy spotkać się w przyjaznej atmosferze, porozmawiać bez żadnych barier. W ten sposób chcemy też Państwu serdecznie podziękować jako władze samorządowe za to, co działo się w roku 2019. A działo się naprawdę wiele, zarówno Państwo jak i my zrobiliśmy bardzo dużo. Korzystaliśmy z wielu pomysłów i środków, po które sięgaliśmy do różnych źródeł szczebla regionalnego jakim jest samorząd powiatowy i gminny, ale również centralnego, którym z kolei jest województwo zachodniopomorskie. (…)Dzisiaj z naszego zaproszenia skorzystały osoby wielkiego serca, które nie oczekują wielkiego splendoru za swoją działalność i gratyfikacji, a wszystko co robią, robią z potrzeby działania na rzecz społeczności lokalnej, z chęci niesienia pomocy (…) zawsze powtarzam, aby takich ludzi jak państwo było więcej, bo wtedy będziemy mogli pomóc większej liczbie osób, zrealizować więcej kapitalnych pomysłów. Łatwo jest krytykować, oceniać, narzekać, dużo trudniej działać i dać coś od siebie jednocząc społeczności. A sposobów na to jest wiele i patrząc na każdego z państwa mógłby powiedzieć bardzo dużo o Waszej działalności i niesamowitym zaangażowaniu(…)Dlatego też drodzy państwo za to wszystko chciałbym  wam serdecznie podziękować. Życzę, abyśmy w 2020 roku nadal czerpali wielką satysfakcję i frajdę ze wszystkich podejmowanych przedsięwzięć i wyzwań (…)

Starosta Krzysztof Lis w dalszej części swojego przemówienia przedstawił m.in. dane dotyczące wysokości środków finansowych jakie w latach minionych samorząd powiatowy przeznaczył na inicjatywy NGO.

Na realizację zadań publicznych w latach 2017-2019 było to ponad 270 tys. zł, w Otwartych Konkursach Ofert ponad 245 tys. zł , a w Trybie Małych Zleceń ponad 24 tys. zł. W tym roku samorząd powiatowy planuje asygnować ponad 288 tys. zł, w tym ponad 263 tys. zł z przeznaczeniem na Otwarte Konkursy Ofert i 25 tys. zł z przeznaczeniem na Tryb Małych Zleceń.

Głos zabrał również prezes Stowarzyszenia LGD Pojezierze Razem Paweł Mikołajewski, który przedstawił szczegóły dotyczące współpracy Stowarzyszenia z NGO w minionym roku.  

Łącznie w 2019 roku LGD POJEZIERZE RAZEM z organizacjami NGO podpisało 45 umów na kwotę 889 401,34 zł. (szczegóły w załączniku). Na koniec prezes Mikołajewski zaprosił przedstawicieli organizacji pozarządowych do współpracy w 2020 roku.

Później przyszedł czas na rozmowy kuluarowe i pyszny poczęstunek o który zadbali uczniowie ZS Nr 2.  

 

Info:Starostwo Powiatowe w Szczecinku

 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: