Diecezja Koszalińsko-Kołobrzeska jedną z najmniej religijnych w Polsce. Kościół podaje dane

  • Dariusz Czelewicz
  • 2020-01-08 09:58:58
Diecezja Koszalińsko-Kołobrzeska jedną z najmniej religijnych w Polsce. Kościół podaje dane
  • Foto: e-kg.pl

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego kolejny raz opublikował raport dotyczący religijności katolików w diecezjach w całej Polsce. Wynika z niego, że w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej na niedzielnych mszach pojawia się zaledwie 25 procent wiernych. Średnia dla kraju to 38,2 procent.

Dane dotyczą 2018 roku. Pod uwagę, jak co roku, wzięto dwa wskaźniki; dominicantes (udział we mszy św.) i communicantes (przystąpienie do komunii św.). W przypadku pierwszego z nich, diecezja koszalińsko-kołobrzeska zajmuje trzecie miejsce od końca. Mniej wiernych niż w naszej diecezji uczęszcza jedynie do kościołów w metropoliach; łódzkiej (24,5 procent) oraz szczecińsko-kamieńskiej (24,1 procent).
 
W badaniu dotyczącym natomiast liczby osób przystępujących do komunii św., diecezja koszalińsko-kołobrzeska plasuje się na samym końcu zestawienia. Wynika z niego, że wiernych, którzy w pełni uczestniczą w mszy św. jest zaledwie 11,3 procent (w szczecińsko-kamieńskiej – 11,4 procent, w łódzkiej 11,8). Ogółem średnia dla kraju to 17,3 procent.
 
Zachodniopomorskie od lat zajmuje ostatnie miejsca w badaniu religijności Polaków. W poprzednich raportach przedstawionych przez ISKK (z 2016 i 2017 roku) dane wyglądały podobnie, choć widać tendencję spadkową ( dane z 2017 dotyczące wskaźnika dominicantes, diecezje; koszalińsko-kołobrzeska 25,6 procent, szczecińsko-kamieńska i łódzka po 24,6 procent).
 
Z badań wynika, że największa religijnością wykazują się wierni z diecezji tarnowskiej (71,3 procent wiernych uczęszcza do kościoła), rzeszowskiej (64,3 procent) oraz przemyskiej (60,4 procent).
 

 

 

Komentarze (1)

Niewierny 2020-01-08 18:12

W ten sposób wierni okazują to, co myślą na temat Kościoła Katolickiego w PL, dopóki nie będzie rozwiązania konkordatu i totalnego oddziału kościoła od Państwa, liczba ta będzie sukcesywnie malała.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: