Modelowe miejsce odpoczynku już czeka na rowerowych turystów

  • Dariusz Czelewicz
  • 2020-01-08 09:49:51
Modelowe miejsce odpoczynku już czeka na rowerowych turystów
  • Foto: Biuro Prasowe UMWZ

Tu złapiesz oddech, naprawisz rower, doładujesz telefon. W Mrzeżynie oddano modelowe miejsce wypoczynku dla turystów rowerowych. Inwestycja jest elementem projektu Biking South Baltic, który promuje i rozwija Trasę Rowerową Morza Bałtyckiego – EuroVelo 10. Znaczna część szlaku przebiega przez Pomorze Zachodnie.

- Budujemy infrastrukturę rowerową i chcemy, by jak najlepiej służyła ona naszym mieszkańcom i odwiedzającym nasz region turystom. Stworzyliśmy więc wzorcowe miejsce, które nie tylko będzie dobrym przystankiem na trasie wycieczki ale także inspiracją i wskazówką dla samorządów, jak rozwijać powstające na Pomorzu Zachodnim trasy rowerowe. Wszyscy przecież chcemy, by przyciągały one jak najwięcej miłośników rowerów - powiedział marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

To miejsce zaprojektowano z myślą o potrzebach rowerowych turystów. Lekka, drewniana konstrukcja ochroni przed deszczem, pozwoli na posiłek i chwilę odpoczynku. Specjalne rowerowe zestawy naprawcze nie jednemu turyście uratują wycieczkę. W miesiącach maj – wrzesień, będzie tu czynna stacja doładowania rowerów elektrycznych, a także gniazda zasilania urządzeń elektrycznych i router wi-fi, dzięki czemu naładujemy telefon i będziemy mogli skorzystać z internetu.

Wszystko umożliwi zasilanie miejsca odpoczynku energią z paneli fotowoltaicznych. Inwestycja kosztowała ponad 245 tys. zł i jest częścią szerszego projektu Biking South Baltic.

Wartość realizowanego w Danii, Niemczech, Polsce, na Litwie i w Szwecji projektu przekracza milion euro, a zachodniopomorska część to ponad 700 tys. zł. Obok modelowego odcinka powstały parkingi rowerowe zaopatrzone w boksy w Mrzeżynie, a także zwykłe parkingi w Rogowie. Przeprowadzono także specjalistyczne badania oraz szkolenia dla branży turystycznej. W Świnoujściu, Rogowie i Darłowie zainstalowano także liczniki rowerowe, które od maja 2017 r. zliczyły ponad 2,5 miliona rowerzystów.

Projekt Biking South Baltic jest współfinansowany ze środków Programu Południowy Bałtyk 2014-2020.

Prowadząca wzdłuż bałtyckiego wybrzeża trasa rowerowa EuroVelo 10 na Pomorzu Zachodnim ma długość ok. 223 km. W naszym regionie, w zdecydowanej większości jest już wykonana i wymaga tylko oznakowania oraz ewentualnie niewielkich dostosowań. Aktualne mapy przebiegu trasy można pobrać ze strony http://velobaltica.pl

 

Info/tekst:
Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Modelowe miejsce odpoczynku już czeka na rowerowych turystów

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: