Bo kolędy mają względy

  • kg
  • 2020-01-05 19:28:32
Bo kolędy mają względy
  • Foto: TV Gawex

Tam, „u góry”, wychwalanie narodzin Jezusa Chrystusa ma chyba specjalne względy. Zwłaszcza to śpiewające, w wykonaniu lokalnych zespołów ludowych w cudnych strojach. Zatem każdy kto myślał, że dzisiejsza fantastyczna aura była była dziełem przypadku, ten jest w błędzie. Dzisiaj (05.01) bowiem odbył się, już po raz piąty, "Noworoczny przegląd kolęd i pastorałek", mający formę konkursu.

Może i konkurs był, lecz całe wydarzenia miało charakter spotkania w ciepłej, rodzinnej atmosferze. Świetlica wiejska w TUROWIE wypełniona była tradycyjnymi strojami i piękną muzyką. W powietrzu rozchodził się zapach gorącej zupy a z tacą między stolikami krążył wójt Ryszard Jasionas oraz jego zastępca, Kazimierz Harasym, serwując wszystkim symbolicznie noworocznego szampana.
Dzisiaj nawet marudy miały wystarczająco dużo powodów aby tryskać dobrym humorem.

Łącznie, na scenie świetlicy, w barwnych, ludowych strojach, zaprezentowało się aż 8 zespołów z terenów Gminy Szczecinek, Czarne a nawet Świdwina. Do tego jeszcze należy dodać zespół Swojacy, który z racji tego, że był gospodarzem, nie brał udziału w konkursie.
Doprawdy, zaskakujący może być widok tak licznej reprezentacji lokalnego folkloru ludowego.

Każdy z zespołów zaprezentował trzy wybrane przez siebie kolędy, często w trochę zmienionej, własnej aranżacji. W poprzednich latach, owo kolędowanie na ludowo oceniane było przez profesjonalne jury. Tym razem formuła była inna, bowiem to występujące zespoły oceniały siebie nawzajem, wypełniając specjalną ankietę.
Zwycięzcą tegorocznej edycji został zespół Biadule z Kinowa. II miejsce zdobyli Dąbrowiacy z Rusinowa a III miejsce przypadło zespołowi Serenada z Czarnego. Gratulujemy.

Słowa uznania należą się również organizatorom i gospodarzom, czyli zespołowi Swojacy z podszczecineckiego Sitna, w tym niestrudzonej Marzenie Nowackiej, która od lat angażuje się w różne inicjatywy promujące lokalną mieszankę folkloru i tradycji z nim związanych. Wraz z z zespołem angażują się również charytatywnie, jak choćby kwesta na rzecz hospicjum.
Postawa Marzeny z pewnością jest świetnym przykładem na to, że można się realizować również jako mieszkaniec wsi, i jeszcze być z tego dumnym.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: