Domowi pupile w czasie Sylwestra

  • Adrian Wolanin
  • 2019-12-30 17:21:55
Domowi pupile w czasie Sylwestra
  • Foto: https://pixabay.com

W czasie gdy będziemy w mniej lub bardziej radosny sposób oczekiwać zmiany daty, dla mieszkających z nami zwierząt może to być najczarniejszy okres w ciągu roku. Wszystko z powodu strachu wywoływanego tradycyjnymi dla Sylwestra wybuchami petard i fajerwerków. O to co możemy zrobić, aby naszym braciom mniejszym pomóc przetrwać ten trudny okres, zapytaliśmy eksperta.

ak zdradziła nam Natalia Ciąpała, zootechnik i fizjoterapeuta małych zwierząt, w okresie tuż przed jak i po Nowym Roku podstawa to wyprowadzanie psa na smyczy. Najlepiej jeśli nie będzie to smycz automatyczna, która dodatkowa będzie podpięta do dopasowanych do zwierzęcia szelek, zamiast do zwyczajowej obroży.

Warto wiedzieć, że istnieją sposoby na złagodzenie nerwicy u naszych pupili. O ile na behawioralne działania jest obecnie już za późno i nie są one raczej przydatne w życiu zwyczajnych czworonogów, o tyle warto sięgnąć po sposoby farmakologiczne. Co ważne, ich rodzaj oraz dawkowanie ustalić musi lekarz weterynarii! Kategorycznie nie należy stosować uspokajających suplementów diety przeznaczonych dla ludzi gdyż nie tylko nie działają ale i również mogą wywołać u psa niepożądane problemy.

Bezwzględnie należy pamiętać o wyprowadzeniu naszego pupila możliwie jak najwcześniej.

A co zrobić jeżeli już dojdzie do ucieczki wystraszonego wybuchem psa? Przede wszystkim zatelefonować do Straży Miejskiej (tel. 986), która pomoże za pomocą patroli oraz monitoringu namierzyć zgubę. Warto również sprawdzić czy nasz pupil nie został już wcześniej przewieziony przez strażników do schroniska.

Więcej na ten temat w dzisiejszym (30.12) wydaniu serwisu informacyjnego Echa Dnia.

Komentarze (2)

nick 2019-12-31 16:44

Całkowicie zakazać fajerwerków przez cały rok. Nie na nabijać kasy chinczykom

turbi et orbi 2020-01-01 14:36

Całkowicie zakazać zakazu! Raz jedyny w roku można sobie pohuczeć, pobłyskać i pohałasować. Wiwat nowy rok!!! Powinno się wprowadzić obowiązek wystrzelenia paru petardzioszków bądź rakiet. Od razu z człowieka stres ulatujee.. jeje jeeee. bub bum kabooom bang!! pozdrawiam wszystkich! Chińczyków też. Niech się Nam i Wam powodzi!!

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: