Eurofundusze dla samorządów na inwestycje w infrastrukturę publiczną

  • Dariusz Czelewicz
  • 2019-12-24 13:55:19
Eurofundusze dla samorządów na inwestycje w infrastrukturę publiczną
  • Foto: UM

Prawie 4 mln zł dla Powiatu Świdwińskiego i ponad ćwierć mln zł do Gminy Szczecinek - to eurofundusze z puli RPO WZ 2014-2020 przeznaczone przez Urząd Marszałkowski na pokrycie kosztów samorządowych inwestycji w zakresie infrastruktury publicznej. W Świdwinie środki wykorzystane zostaną na budowę Centrum Popularyzujące Naukę, a w Starym Wierzchowie koło Szczecinka na remont świetlicy wiejskiej.

Obie inwestycje wpisują się w założenia 9 Osi Priorytetowej RPO WZ 2014-2020 „Infrastruktura publiczna”.

Ponad 250 tys. zł., które trafi do Urzędu Gminy w Szczecinku, pozwoli pokryć koszty modernizacji świetlicy w Starym Wierzchowie.

Dokładnie chodzi o wymianę dachu, utylizację eternitu, docieplenie ścian budynku, montaż nowej stolarki okiennej i drzwiowej, a także na zagospodarowanie terenu wokół budynku na wiatę piknikową, boiska sportowe, siłownię plenerową oraz plac zabaw. Całkowity koszt oszacowano na prawie 435 tys. zł. Roboty mają być wykonane do grudnia 2020 roku.

Powiat Świdwiński wykorzysta eurodotację na Centrum Popularyzujące Naukę zlokalizowane przy ul. Mieszka I 17 A. Wsparcie pokryje koszty utworzenia specjalistycznych laboratoriów oraz zakup wyposażenia. CPN ma współpracować z budowanym obecnie w Szczecinie Morskim Centrum Nauki. Świdwiński „Kopernik” to wachlarz edukacyjnych możliwości, gdzie poprzez narzędzia i wyposażenie laboratoryjne mieszkańcy poznają meandry nauk ścisłych związanych z wiedzą matematyczno-przyrodniczą, medyczną i kompetencjami niezbędnymi na rynku pracy, w tym w zakresie chemii, biologii, doświadczeń świata i stymulacji zmysłów, astronomii i geografii, informatyki i automatyki oraz środowiska. Całkowity koszt działań wyceniono na 5,8 mln zł, a wszystkie prace nad nową infrastrukturą zakończą się w grudniu 2020 roku.

W piątek, 27 grudnia 2019 roku o godzinie 14, członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Stanisław Wziątek podpisze w siedzibie starostwa w Świdwinie przy ul. Mieszka I 16 umowę z władzami powiatu dotyczącą dofinansowania powstania CPN.

Tam parafowane będą również dokumenty obejmujące unijne dofinansowanie na dalszy rozwój spółki Trailer Tech z Połczyna Zdroju specjalizującej się m.in. w produkcji przyczep rolniczych.

 

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: