O elektromobliności w ZST [FOTO]

  • Dariusz Czelewicz
  • 2019-12-21 06:00:00
O elektromobliności w ZST [FOTO]
  • Foto: Starostwo Powiatowe w Szczecinku

Nikt chyba nie ma wątpliwości, że elektromobilność to przyszłość… i to wcale nie aż tak odległa. W niektórych krajach ta „przyszłość” dzieje się dziś. Elektromobilność staje się również domeną polskich producentów. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w 2018 roku odbiorcy zagraniczni zakupili w Polsce 131 autobusów.

W ramach współpracy z firmą Dering Peixe na terenie CEEiRJ powstanie stacja ładowania pojazdów elektrycznych

Jak podaje Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego w Polsce zarejestrowano już 8 225 samochodów elektrycznych, z czego 59 proc. stanowiły pojazdy w pełni elektryczne.

Po polskich drogach w listopadzie jeździło 4 886 samochodów w pełni elektrycznych, pozostałe (3 339) to hybrydy typu plug-in. W tym miejscu warto przypomnieć, że ZST w Szczecinku ma na swoim wyposażeniu samochód elektryczny marki Nissan Leaf. Auto zostało zakupione w ramach projektu „Europejski Kierowca” realizowanego przez Powiat Szczecinecki.

Inne dane statystyczne informują, ze wzrosła również ilość ciężarowych i dostawczych pojazdów elektrycznych. Zgodnie z Centralną Ewidencją Pojazdów w naszym kraju jest ich ponad 500.

Ciągle rośnie też flota elektrycznych motorowerów i motocykli, która na koniec listopada osiągnęła 6 204 sztuk, ale na popularności nie tracą również elektryczne hulajnogi, które w zasadzie możemy zaobserwować w każdym mieście.

Wraz ze wzrostem liczby pojazdów, rozwija się również ogólnodostępna infrastruktura ładowania. Pod koniec listopada br. w Polsce funkcjonowały 972 stacje ładowania pojazdów elektrycznych (1 764 punkty). Wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku własną stację ładowania będzie miało również Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior. A wszystko w ramach współpracy jaką Powiat Szczecinecki oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku nawiązali ze szczecinską firmą Dering Peixe. Dering Peixe to firma, która we współpracy z przedstawicielami władz centralnych, samorządami i przedsiębiorcami podejmuje działania zmierzające  do redukcji zanieczyszczeń poprzez wdrażanie transportu  zeroemisyjnego.

Żeby było to realne zaczynamy od budowania infrastruktury  do jej ładowania  - wyjaśnia Wioletta Laskowska, przedstawicielka firmy. - Nasz projekt został już pomyślnie zweryfikowany przez  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju w kwestii dofinansowania ze źródeł unijnych.

I właśnie w ramach projektu unijnego w Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior zostanie zainstalowana wspomniana stacja ładowania.

Prawdopodobnie wydarzy się to w czerwcu przyszłego roku. Z inicjatywy starosty Krzysztofa Lisa i radnego powiatowego Marka Stasiuka przedstawiciele firmy odwiedzili wczoraj (19.12) ZST. Prelegenci wygłosili wykład na temat elektormobilności, ale  również przywieźli ze sobą elektryczne hulajnogi, które bardzo przypadły do gustu uczniom… ale nie tylko im. Swoich sił na elektronicznych hulajnogach spróbowali m.in. dyrektor szkoły Anna Wisłocka – Bogdanowicz i  dyrektor CEEiRJ Radosław Wąs.  

W ramach współpracy podobnych paneli będzie w przyszłym roku więcej, a przedstawiciele firmy pojawią się w CEEiRJ już w styczniu. Przyjadą wówczas do Szczecinka prestiżowymi elektrycznymi samochodami,  produkowanymi przez motoryzacyjnych gigantów, Audi i Porsche. Na wiosnę zaplanowano pokazy pływającego sprzętu elektrycznego.

 

Info: Starostwo Powiatowe w Szczecinku
 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: