Wigilia w SOSW

  • Adrian Wolanin
  • 2019-12-20 14:39:48
Wigilia w SOSW
  • Foto: Starostwo Powiatowe w Szczecinku

To już tradycja, że tuż przed Bożym Narodzeniem w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym organizuje się spotkanie wigilijne. Dyrekcja placówki, nauczyciele i wychowawcy bardzo się starają, aby było ono niezwykle uroczyste. Niezwykłą atmosferę i magię zbliżających się Świąt można było poczuć wczoraj (19.02) przekraczając jej progi. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. starosta Krzysztof Lis, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Zofia Kosicka oraz ojcowie z parafii pw. Ducha Świętego w Szczecinku, proboszcz Arkadiusz Sojka i o. Wojciech Pawlicki.

Świąteczny posiłek poprzedził niezwykle wzruszający występ uczniów, który skruszyłby najbardziej zatwardziałe serca. Były kolędy, piękne przesłania i sentencje, które w okresie bożonarodzeniowym zyskują szczególne znaczenie. Ich przygotowanie kosztowało zarówno młodzież jak i nauczycieli ogrom pracy. Jak wspomniała dyrektor ośrodka Barbara Zasada jej wspaniałe efekty można było podziwiać m.in. dzięki uczestnictwu Powiatu Szczecineckiego w projekcie „Mówię bez słów”. Projekt oferuje alternatywne sposoby porozumiewania się uczniów z upośledzeniem umysłowym, niemówiących lub posługujących się mową w ograniczonym stopniu i jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Ilekroć goszczę w tej szkole i podziwiam tego rodzaju występy, wychodzę pozytywnie naładowany i w pewnym sensie odmieniony (…) – powiedział starosta Krzysztof Lis. Pan Bóg naznacza nam różne miejsce w życiu i obdarza nas różnymi talentami. Wcale nie jest tak, że osoba niepełnosprawna nie ma talentów. Wręcz przeciwnie i właśnie przed chwilą ogromu tych zdolności doświadczyliśmy. (…) Czas poprzedzający Boże Narodzenie to wyjątkowy czas zadumy i oczekiwania. Każdy z nas stara się jak najlepiej do nich przygotować. Mam przyjemność uczestniczyć w wielu  przedświątecznych spotkaniach i zawsze bardzo wiele z nich czerpię. Także tu u państwa. Dlatego bardzo dziękuję młodzieży, nauczycielom i rodzicom za zaangażowanie i niezwykle ciężką pracę. Życzę państwu zdrowych, spokojnych Świąt Bożego Narodzenia, wszelkiego dobra i radości z czasu nadejścia Chrystusa.

Świąteczne występy wzbogacił chór z I LO im. Ks. Elżbiety. Wokalne zdolności uczniów zrobiły wrażenie na zaproszonych gościach. Docenił je również starosta Krzysztof Lis. Bardzo chciałbym podziękować naszej młodzieży z I LO. Wprowadziliście nas w piękną atmosferę. (…) Tu i teraz deklaruję, że samorząd powiatowy sfinansuje wam jakieś specjalne stroje, które sobie wybierzecie. Prezentujecie się bardzo ładnie, ale… być może uda się sprawić, że będzie jeszcze piękniej. Jesteśmy bardzo dumni z tego jak śpiewacie i będziemy dumni z tego jak wyglądacie. (…)

Zaraz potem dyrektor Barbara Zasada zaprosiła wszystkich do świątecznego stołu. Tradycyjne wigilijne potrawy były przepyszne.

Info: Piotr Rozmus

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: