Włodarze zachodniopomorskich uzdrowisk protestują przeciwko rządowym planom. Chodzi o duże pieniądze

  • Dariusz Czelewicz
  • 2019-12-13 20:06:58
Włodarze zachodniopomorskich uzdrowisk protestują przeciwko rządowym planom. Chodzi o duże pieniądze
  • Foto: e-kg

Protest przeciwko zapisom tzw. „białej księgi" zatacza coraz szerszy krąg. Największe kontrowersje wzbudza zapis o odebraniu gminom opłaty uzdrowiskowej, w wyniku czego sam Kołobrzeg straci ponad 30 milionów złotych. Na spotkaniu gospodarzy zachodniopomorskich uzdrowisk wyrażono głośny sprzeciw wobec takiej polityki obecnego rządu.

Na forum obecni byli samorządowcy z takich gmin jak; Świnoujście, Połczyn Zdrój, Kamień Pomorski i Darłowo, a także Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego. O pomoc w sprawie kontrowersyjnych zapisów „białej księgi" zwrócono się pisemnie do parlamentarzystów województwa zachodniopomorskiego.

Samorządowcy wyrazili również nadzieję, że do protestu dołączą inne uzdrowiska z całej Polski, a także mieszkańcy, którzy żyją z prowadzenia przez ich miejscowości działalności leczniczej.

Przypominamy; dokument, który od tygodni wzbudza ogromne poruszenie wśród włodarzy uzdrowisk to „Biała Księga Regulacji Systemu Promocji Turystyki w Polsce". Prace nad nim rozpoczęły się jeszcze w ubiegłej kadencji w Ministerstwie Sportu i Turystyki. Zakłada on między innymi likwidację opłaty klimatycznej (uzdrowiskowej). Dla Kołobrzegu takie rozwiązanie oznacza utratę około 33 milionów zł, dla Świnoujścia około 17 milionów zł rocznie. Dla takich gmin to ogromne pieniądze.

Zdają sobie sprawę z tego również radni miejscy z Kołobrzegu. Podczas poniedziałkowej sesji niemal jednogłośnie (wstrzymali się Jacek Kalinowski i Krzysztof Plewko z klubu PiS) uchwalili dokument intencyjny sprzeciwiający się zapisom „białej księgi".

 

Info:E-KG

 

  • Tagi:

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: