Parabank, czy nie? Pytamy władze powiatu

  • Adrian Wolanin
  • 2019-12-12 17:37:45
Parabank, czy nie? Pytamy władze powiatu
  • Foto: TV Gawex

W ostatnim czasie lokalne media obiegła wypowiedź burmistrza Daniela Raka jakoby spółka Szpital w Szczecinku planowała zaciągnąć kredyt w parabanku. Sytuację wyjaśnił w rozmowie z naszą telewizją Piotr Rozmus, rzecznik prasowy Starosty Szczecineckiego.

Przede wszystkim spółka nie zamierza zaciągnąć nowego kredytu, a już na pewno nie w instytucjach parabankowych. Co prawda chce zwiększyć limit kredytu zaciągniętego wcześniej, a mianowicie w październiku 2018 roku na kwotę 2 mln zł w BFF Banking Group. Jest to grupa bankowa, która świadczy kompleksowe usługi kredytowe dla szpitali, samorządów i sektora publicznego i działa w aż dziewięciu krajach Europy – zapewnia Piotr Rozmus.

Kredyt, o którym mówimy parafował jeszcze sprawujący wówczas funkcję prezesa pan Radosław Niemiec. Oczywiście wcześniej musiała zostać podjęta odpowiednia uchwała walnego zgromadzenia [wspólników] i rzeczona uchwała została podjęta jednogłośnie. M.in. pan Jerzy Hardie-Douglas, który był wówczas Burmistrzem Szczecinka był „za”, podobnie jak Jakub Hardie-Douglas, który wchodził wówczas w skład Zarządu Powiatu Szczecineckiego – kontynuuje rzecznik.

Kilka miesięcy później, a dokładnie w marcu 2019 roku, parafowano aneks do tej umowy, na mocy którego zwiększono limit kredytowy do 3 milionów złotych. Obecnie wiemy jak trudna jest sytuacja szczecineckiej lecznicy i obaj współwłaściciele powinni czynić wszystko aby umożliwić jej dalsze funkcjonowanie. W tych dniach Prezes Szpitala, pani Anna Złotowska wystąpiła z wnioskiem aby zwiększyć limit kredytu do 5,5 mln zł, ale ze strony ratusza, który nazywa wspomnianą już grupę BFF Banking Group instytucją parabankową, nie ma na to zgody. Ciężko powiedzieć dlaczego – dodaje Piotr Rozmus.

Nie ukrywam, że taka informacja dotarła do samego zainteresowanego, a więc do BFF Banking Group, która postanowiła skomentować ten artykuł. Poczuli się urażeni. Wysłali zarówno do nas, jak i do spółki, prezentację w której przedstawiają siebie i swoją działalność, z prośbą aby dotarła ona do mieszkańców Powiatu Szczecineckiego. [Wszystko po to] aby ich po prostu uspokoić, że są rzetelną, kompetentną firmą bankową, i że można na nią liczyć. Zresztą Pani Prezes podkreślała wielokrotnie, że to jest godna zaufania firma i bardzo dobrze się z nią współpracuje – podkreśla rzecznik prasowy starosty.

Nie ukrywam również, że wywołało to dodatkowe trudności, ponieważ jeżeli istnieje różnica zdań pomiędzy wspólnikami to nie są oni tak wiarygodni dla banku. Przez to zlecono dodatkowy audyt. Na szczęście wszystko zakończyło się pomyślnie i mogę zapewnić, że nie ma najmniejszego zagrożenia żeby szpital miał przestać funkcjonować – kończy Piotr Rozmus.

Więcej na ten temat w dzisiejszym (12.12) wydaniu serwisu informacyjnego Echa Dnia oraz w jutrzejszym (13.12) programie samorządowym Nasz Powiat.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: