Dzisiaj piątek, 6 grudnia – Dzień św. Mikołaja

  • Dariusz Czelewicz
  • 2019-12-06 10:41:34
Dzisiaj piątek, 6 grudnia – Dzień św. Mikołaja
  • Foto: Pixabay

W Kościele Katolickim 6 grudnia przypada wspomnienie i święto św. Mikołaja, biskupa. W tradycji świeckiej to postać starszego mężczyzny, z białą brodą, ubranego w czerwony strój, który wedle różnych legend i baśni, w okresie świąt Bożego Narodzenia rozwozi dzieciom prezenty saniami ciągniętymi przez zaprzęg reniferów. Według różnych legend zamieszkuje wraz z grupą elfów Laponię lub biegun północny.

W Polsce, mikołajki obchodzone są tradycyjnie 6 grudnia jako wspomnienie świętego Mikołaja, biskupa Miry.

Rankiem tego dnia dzieci, które przez cały mijający rok były grzeczne, znajdują prezenty, ukryte pod poduszką, w buciku lub w innym specjalnie przygotowanym w tym celu miejscu (np. w skarpecie).

Na skutek przenikania do europejskiej tradycji elementów kultury anglosaskiej (w szczególności amerykańskiej) także w Europie święty Mikołaj utożsamiany jest coraz częściej z Bożym Narodzeniem i świątecznymi prezentami.

Święty Mikołaj, biskup Miry, ze względu na przypisywane mu legendą uczynki (m.in. cały majątek rozdał biednym), został pierwowzorem postaci rozdającej prezenty dzieciom. Przedstawiany jako starzec z okazałą brodą, często w infule i pastorałem, z workiem prezentów i pękiem rózg w ręce. 

6 grudnia (w rocznicę śmierci świętego Mikołaja) grzecznym dzieciom przynosi prezenty (zwykle słodycze), a niegrzecznym (na ostrzeżenie) rózgę.

 

Tekst:Wikipedia

Przeczytaj podobne wpisy

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: