Świąteczny Składak za kratami

  • kg
  • 2019-12-03 15:44:19
Świąteczny Składak za kratami
  • Foto: TV Gawex

Święta Bożego Narodzenia to radosne dni, mające głęboki wymiar religijny, ale również kulturowy i rodzinny. Początek grudnia to ostatni moment, aby myśleć o zrobieniu dobrego prezentu pod choinkę. Osadzeni w szczecineckim Oddziale Zewnętrznym Zakładu Karnego w Czarnem, uczestniczący w programie „Składak”, zabrali się do pracy, aby zdążyć na Wigilię z przygotowaniem upominku dla swoich rodzin.

W ramach przedświątecznego programu realizowanego przez zakłady penitencjarne, skazanym zaoferowano możliwość składania drewnianych modeli domków i dioram, które szczególnie docenią dzieci. Budowanie, a bardziej odbudowywanie więzi rodzinnych wśród skazanych zaczyna się bowiem od tak drobnych gestów, które promowane są wśród skazanych pełniących role rodzicielskie.

Nie jest tak łatwo przekonać niebezpiecznych więźniów-recydywistów, że dla obdarowywanych osób szczególnie cenione są prezenty wymagające inwencji, zaangażowania oraz indywidualnego wkładu pracy. Ludzie na swej drodze dokonują różnych wyborów. Mimo popełnionych przestępstw, jest grupa osadzonych, którzy przejawiają chęci aby zmienić swoje życie na lepsze.

Wierząc w to, że życie jest sumą tysięcy drobnych, acz pożytecznych aktywności, tworzone są dla skazanych warunki do uznania wartości wynikających z poszanowania norm współżycia społecznego i roli indywidualnego wysiłku człowieka w budowaniu udanych relacji rodzinnych.

 

Po co wdraża się takie projekty wśród niebezpiecznych więźniów i jak dostosować program do tak trudnych osobowości?

O tym, w dzisiejszych Echach Dnia, opowie Kapitan Andrzej Żabski, starszy psycholog oddziału penitencjarnego w Szczecinku.

Zapraszamy.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: