Uwaga na bobry nad Trzesieckiem!

  • Adrian Wolanin
  • 2019-12-02 10:54:52
Uwaga na bobry nad Trzesieckiem!
  • Foto: TV Gawex

Bobry znów uaktywniły się nad Trzesieckiem. Działalność tych sympatycznych gryzoni m.in. pomaga utrzymywać i zwiększać różnorodność biologiczną, ogranicza erozję, a także zwiększa tempo samooczyszczania wód. Niestety, słynące z ogromnych siekaczy zwierzęta powodują jednocześnie wiele szkód w gospodarstwach, a nawet stwarzają sytuacje zagrażające zdrowiu i życiu człowieka.

Najlepszym przykładem niech będą publikowane przez nas zdjęcia. Niedostrzeżone i w porę nienaprawione niebezpieczeństwo tego typu zwiastować może prawdziwą tragedię. Dlatego w przypadku zauważenia opisywanej sytuacji, musimy niezwłocznie poinformować odpowiednie służby, zarządzające danym terenem. W przypadku ścieżki dookoła Trzesiecka będzie to Referat Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Szczecinek, który po otrzymaniu sygnału i określeniu lokalizacji, zajmie się zabezpieczeniem nadgryzionego drzewa.

Jednocześnie pamiętajmy, że bobry w Polsce są gatunkiem częściowo chronionym. Dawniej zasięg występowania tego ssaka obejmował prawie całą Europę i Azję, dziś na starym kontynencie występuje już bardzo rzadko. Co ważne, w związku z ochroną, właścicielom ziem na których doszło do bobrzych szkód przysługuje odszkodowanie.

Komentarze (1)

Uparty jak bóbr. 2019-12-02 15:28

No ostatnio to nie aż tak rzadko. W okolicach Smętowa jest masa takich widoków jak powyżej. Chociażby Czarnobór, druga strona trzesiecka, Wilczkowo, Drężno. Lipnica i pola wokół w stronę DK11 są wręcz okupowane przez te cholerne szkodniki. Wszystkie rowy i studzienki na polach są pozatykane siecią tam. A uparte bardziej niż osioł. Nic takiemu nie zrobisz, tamy nie rozwalisz, drzewa nie uchronisz, bo nie można. Nic, tylko ciachać drzewa, robić rozlewiska i się rozmnażać.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: