Nowy histeroskop dla szpitala

  • Dariusz Czelewicz
  • 2019-11-28 18:47:57
Nowy histeroskop dla szpitala
  • Foto: TV Gawex

Szczecinecki szpital zyskał dzisiaj (28.11) nowoczesne narzędzia jakim jest histeroskop i resektoskop zakupiony przez Zarząd Powiatu. Urządzenia te zostały zakupione ze środków budżetu powiatu i przekazane w nieodpłatne użyczenie spółce szpital w Szczecinku.

Przed zakupem histeroskopu i resektoskopu szpital dysponował 20-sto letnim, często ulegającemu awarii sprzętem. Nowe urządzenia w sposób znaczny zwiększą możliwości diagnostyczno-lecznicze szpitala.

Histeroskopia jest mało inwazyjną metodą endoskopową wykorzystywaną w diagnostyce i leczeniu niepłodności, nawracających poronień, a także nieprawidłowości i schorzeń w obrębie macicy. Zabieg polega na wprowadzeniu przez pochwę i kanał szyjki macicy do wnętrza macicy histeroskopu – urządzenia optycznego wyposażonego w system soczewek i kamerę cyfrową, które pozwalają dokładnie obejrzeć jamę macicy, a także specjalne mikronarzędzia umożliwiające przeprowadzenie zabiegu.

Lekarz za pomocą obrazowania wnętrza kanału szyjki, jamy macicy oraz oceny ujść macicznych jajowodów może zlokalizować polipy, mięśniaki, zrosty, guzy nowotworowe, wady wrodzone , a ponadto pobrać wycinki tkanek do badań histopatologicznych.

Starosta Krzysztof Lis dokonał dzisiaj oficjalnego przekazania sprzętu ordynatorowi oddziału ginekologiczno-położniczego lekarzowi med. Tomaszowi Żyłce. Wartość przekazanego sprzętu to 94.718 zł – w całości sfinansowanego przez starostwo na mocy decyzji Rady Powiatu.

Ordynator Tomasz Żyłka nie ukrywał zadowolenia i jak oświadczył, nowe urządzenia pozwolą diagnozować i leczyć patologie obrębu jamy macicy.

Pierwotnie ordynator oddziału zabiegał tylko o zakup histeroskopu, jednak w niedługim czasie awarii uległa część urządzenia, której wartość oscylowała w granicach 50 tys. zł. Rada Powiatu postanowiła wspomóc nasz szpital zakupując kompletny system urządzeń pozwalających wykonywać zabiegi małoinwazyjne co stanowi znaczne przyśpieszenie leczenia pacjentek.

To dla kobiet przede wszystkim szybszy powrót do zdrowia oraz znaczący wzrost komfortu. 

 


 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: