Informacja po spotkaniu w sprawie powołania zespołu parlamentarnego ds. Pomorza Środkowego oraz utworzenia programu wsparcia pt. Polska Zachodnia

  • Dariusz Czelewicz
  • 2019-11-27 08:00:00
Informacja po spotkaniu w sprawie powołania zespołu parlamentarnego ds. Pomorza Środkowego oraz utworzenia programu wsparcia pt. Polska Zachodnia
  • Foto: Północna Izba Gospodarcza

W dniu 25 listopada 2019 roku w Restauracji Park Caffe w Koszalinie miało miejsce spotkanie w sprawie powołania zespołu parlamentarnego ds. Pomorza Środkowego oraz utworzenia programu wsparcia pt. Polska Zachodnia.

W spotkaniu udział wzięli posłowie z terenu Pomorza Środkowego m.in.: Pani Małgorzata Prokop-Paczkowska, Pan Piotr Zientarski, Pan Marek Hok oraz Pan Radosław Lubczyk.

Od obecnych posłów otrzymaliśmy jasną deklarację utworzenia zadaniowego zespołu parlamentarnego do którego dołączą kolejni parlamentarzyści z regionu i spoza Pomorza Środkowego.

Dzisiaj jako izby gospodarcze zainicjowaliśmy powołanie zespołu ds. Pomorza Środkowego którego celem będzie wspieranie Regionu w szerszy sposób m.in.: stworzenia specjalnego programu grantowego umownie nazwanego Polska Zachodnia, wzorowanego na programie Polska Wschodnia, a także dokończenie dróg krajowych S6 i S11, powrót instytucji wojewódzkich ze Szczecina do Koszalina, Kołobrzegu, Szczecinka, Wałcza czy Drawska Pomorskiego oraz z Gdańska do Słupska czy Bytowa.

W żaden sposób nie zamykamy kwestii stworzenia Województwa Środkowopomorskiego, ale pracujemy równolegle aby Pomorze Środkowe rozwijało się i dzięki wsparciu parlamentarzystów wszystkich opcji politycznych chcemy budować silny Region, silny gospodarczo.

Podczas dzisiejszego spotkania mogliśmy zapoznać się z prezentacjami naukowymi nt. wykluczenia komunikacyjnego oraz sytuacji gospodarczej regionu którą przedstawił dr Patrycjusz Zarębskiego z Politechniki Koszalińskiej oraz programu Polska Zachodnia przygotowanego przez Piotra Jaśkiewicza prezesa Fundacji Nauka dla Środowiska.

Wnioskiem z dyskusji jest stanowisko posłów o powołaniu w Sejmie w najbliższym czasie zespołu parlamentarnego ds. Pomorza Środkowego oraz zapytania w sprawie analizy skutków ostatniej reformy administracyjnej.

Przedstawiciele Izb zobowiązali się do przedstawienia wniosków do realizacji programu Polska Zachodnia i zapisaniu odpowiedniej puli środków przed uchwaleniem ustawy budżetowej.

O kolejnych działaniach poinformujemy niebawem.

W razie pytań prosimy o kontakt z biurem Północnej Izby Gospodarczej w Koszalinie tel. 94 341 10 83 mail koszalin@izba.info

Z poważaniem
Roman Biłas
Prezes Północnej Izby Gospodarczej
Oddział w Koszalinie
(Informacja prasowa)

 

 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: