Nauka języka migowego w Szkole Podstawowej Nr 5 w Szczecinku - nowatorskie zajęcia pozalekcyjne „Migajmy razem”.

  • Dariusz Czelewicz
  • 2019-11-26 06:30:00
Nauka języka migowego w Szkole Podstawowej Nr 5 w Szczecinku - nowatorskie zajęcia pozalekcyjne „Migajmy razem”.
  • Foto: SP5 w Szczecinku

W Szkole Podstawowej Nr 5 w Szczecinku od wielu lat uczą się dzieci pełnosprawne oraz niepełnosprawne, w tym z wadą słuchu.

Zajęcia pozalekcyjne „Migajmy razem” powstały w roku szkolnym 2016/2017 z inicjatywy nauczyciela wspomagającego edukacji wczesnoszkolnej Kingi Pańczyk-Sidorczuk. Celem tych nowatorskich zajęć było zintegrowanie dzieci słyszących z ich rówieśnikami mającymi dysfunkcję słuchu oraz pokonanie bariery komunikacyjnej.

Zajęcia z języka migowego początkowo prowadzone były przy współpracy neurologopedy Sylwii Solarskiej. Uczniowie nabywali umiejętności komunikacyjne w formie nauki przez zabawę z wykorzystaniem elementów dramy, pantomimy oraz kalambury.

Po pierwszym roku nauki języka migowego uczniowie poznali kilkadziesiąt znaków ideograficznych, dzięki którym budowali proste zdania i porozumiewali się ze swoimi niedosłyszącymi rówieśnikami.

W roku szkolnym 2017/2018 uczniowie uczestniczący w zajęciach pozalekcyjnych „Migajmy razem” bogacili swoje słownictwo w polskim języku migowym, a także nauczyli się „migać muzykę”.

Ogromnym wyzwaniem okazało się uczestnictwo w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Migowe bajeczki zaczarowanej skrzyneczki”. Stało się to za sprawą dwóch nauczycielek edukacji wczesnoszkolnej Kingi Pańczyk- Sidorczuk  oraz Marzeny Stańczyk, które postanowiły połączyć siły i wspólnie z uczniami stworzyć bajkę polsko-migową pt. „Pszczółeczka Uleczka”.

Marzena Stańczyk prowadziła wówczas zajęcia z bajkoterapii. Uczniom bardzo spodobał się pomysł stworzenia autorskiej książki, którą będą czytały dzieci z różnych miast Polski.

To nie koniec historii naszego koła migowego „Migajmy razem”.

W roku szkolnym 2018/2019 te same panie wraz z uczniami kontynuują udział w II Edycji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego. Powstaje wówczas kolejna bajka pt. „Kot Zefir leci do Afryki”, która odniosła swój mały sukces edukacyjny.

W trakcie konsultacji metodycznych prowadzonych w Centrum Kształcenia Sportowego w Szczecinie, nasza książka została doceniona przez 
Agnieszkę Czeglik - dyrektor Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie.

Pani metodyk była zachwycona naszą opowieścią oraz pomysłem na ilustrację, ale przede wszystkim niekopiowanym lecz własnoręcznie wykonanym słownikiem obrazkowym polskiego języka migowego, sporządzonym na potrzeby przetłumaczenia bajki. 

Mamy rok szkolny 2019/2020 i nadal prowadzimy zajęcia pozalekcyjne „Migajmy razem”. To już czwarty rok uczymy dzieci komunikacji alternatywnej jakim jest polski język migowy, zaszczepiamy empatię oraz wdrażamy ideę integracji każdego dnia.

W tym roku nastąpił progres, ponieważ utworzyliśmy dwie grupy pod przewodnictwem Kingi Pańczyk- Sidorczuk oraz Marzeny Stańczyk.

Dzieci bardzo lubią uczyć się języka migowego w naszej szkole, a to za sprawą ich opiekunek- pasjonatek PJM (polskiego języka migowego).

Kolejni nasi uczniowie będą poznawać świat głuchych oraz komunikację alternatywną. Wezmą oni również udział w III Edycji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Migowe bajeczki zaczarowanej skrzyneczki” i postarają się „wyczarować” trzecią bajkę polsko-migową z kotem Zefirem w roli głównej. Będzie to dla wszystkich niezapomniana przygoda, dobra zabawa ale przede wszystkim zajęcia pozalekcyjne, które z pewnością rozwiną zainteresowania oraz zapadną głęboko w pamięć najmłodszym uczniom naszej szkoły.

 

Info/tekst: SP5 w Szczecinku

 

 


  • Foto: SP5 w Szczecinku

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: