Fatalna murawa na Narodowym? Jest odpowiedź producenta

  • Adrian Wolanin
  • 2019-11-22 10:20:24
Fatalna murawa na Narodowym? Jest odpowiedź producenta
  • Foto: https://www.facebook.com/LaczyNasPilka/

Nasz region znalazł się w ostatnim czasie na ustach fanów futbolu prawie w całym kraju. Wszystko za sprawą stanu murawy, na której rozegrano wtorkowe (19.11) spotkanie międzypaństwowe Polska-Słowenia.

Zdaniem zarówno piłkarzy jak i samego selekcjonera reprezentacji narodowej, tylko cud sprawił, że na świeżo położonej przez jedną z podszczecineckich firm trawie, nie doszło do nieszczęścia. Z zarzutami kadrowiczów nie zgadza się producent nawierzchni, który w związku z doniesieniami medialnymi wydał oświadczenie, którego treść publikujemy poniżej.

W odpowiedzi na publikacje oraz pytania kierowane do nas w związku ze stanem murawy na PGE Narodowym podczas meczu Polska-Słowenia przesyłamy oświadczenie Trawnik Producent.

Biorąc pod uwagę obecną porę roku i panujące warunku, stan murawy był dobry - należy pamiętać że mamy połowę listopada, a więc okres w którym trawa nie wegetuje, a ta dodatkowo została zainstalowana w „hali” bez dostępu do światła i odpowiedniej cyrkulacji powietrza. W poprzednim spotkaniu z Macedonią problemem była śliskość murawy, wobec czego podjęto decyzję o wypiaskowaniu murawy, co było widoczne podczas transmisji telewizyjnej. Cienka warstwa piasku poprawia przepuszczalność i wyciąga wilgoć, z którą największy problem pojawia się właśnie o tej porze roku. W przypadku standardowego boiska mamy do czynienia z 50-centymetrową warstwą konstrukcyjną, co umożliwia prowadzenie wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak piaskowanie czy aeracja.  Murawa była dobrze zadarniona, miała odpowiednią twardość, równość, zrywalność i odpowiadała zakładanym parametrom użytkowym. Cienka warstwa piasku (ok. 3-4mm) sprawiła, że każde uszkodzenie powstałe na murawie było o wiele bardziej widoczne. Powstawanie uszkodzeń darni niewzmacnianej jest sprawą jak najbardziej naturalną, dlatego też po każdym meczu czy treningu naprawia się uszkodzenia widełkami oraz odkurza trawę przy pomocy kosiarek rotacyjnych z koszem, które zbierają uszkodzone fragmenty. Po treningach przystąpiliśmy do napraw, aby przygotować murawę do meczu, a prace zostały zakończone po 2:00.

Układnie murawy w tak krótkim czasie i o tej porze roku nigdy nie pozwoli na jej ukorzenienie, które ma kluczowe znaczenie do osiągnięcia najwyższych parametrów użytkowych i wizualnych. Dłuższy czas na układanie murawy w okresie bez wegetacji nie ma większego znaczenia. Na zakrytym  stadionie trawa o tej porze roku przechodzi w stan spoczynku zimowego.

Nawet system ogrzewania i sztucznego doświetlania płyty boiska nie jest pomocny, ponieważ świeżo układana trawa nie ma systemu korzeniowego, którego wegetację można by wzbudzić poprzez podgrzanie, którego pierwsze efekty widoczne są po minimum dwóch tygodniach. Tyle samo wynosi czas potrzebny do ułożenia i przygotowania murawy w okresie jej pełnej wegetacji, a więc od maja do września.

Zawodnicy naszej drużyny narodowej mogli narzekać na nawierzchnię głównie przez to, że są przyzwyczajeni do gry na najlepszych boiskach w Europie, posiadających w pełni ukorzenione murawy zainstalowane na stałe. Takie nawierzchnie są doświetlane praktycznie przez cały rok, przez co nawet w okresie pozawegetacyjnym boiska pozostają w bardzo dobrej kondycji.

Od kilku lat pracujemy nad nową technologią wykonania nawierzchni na PGE Narodowym. Najnowszym rozwiązaniem powszechnie stosowanym na stadionach w Europie jest nawierzchnia hybrydowa i to jest kierunek, w którym należy podążać. Takie rozwiązanie testujemy od czterech lat w Stadionie Energa w Gdańsku, gdzie jesteśmy odpowiedzialni za pielęgnację i obsługę meczową. Efektem naszego doświadczania z obsługi murawy w Gdańsku jest opracowanie nawierzchni naturalnej hybrydowej nowej generacji, która zainstalowana została w tym roku na bazie treningowej Borussii Dortmund im. Łukasza Piszczka w Goczałkowicach. Obecnie wspólnie z ekspertami z ramienia UEFA  przygotowujemy murawę do przyszłorocznego finału Ligi Europy na Stadionie Energa w Gdańsku. Na ten jeden mecz opracowujemy dokładny harmonogram, który przewiduje instalację nowej nawierzchni na dwa miesiące przed rozegraniem meczu finałowego. Przez okres jednego miesiąca przez finałem  osiem osób będzie zajmować się pielęgnacją boiska. W tym czasie nie zostanie rozegrany żaden mecz czy choćby trening. Przez to, że wymiana murawy odbędzie się w kwietniu, a w naszej strefie klimatycznej na zamkniętym stadionie w Gdańsku nie ma odpowiednich warunków do wzrostu trawy, UEFA wymaga zastosowania zestawów doświetlających, które pokryją co najmniej 1/3 powierzchni płyty boiska. Eksperci powołani przez UEFA mają świadomość, że mamy do czynienia z żywym organizmem, dlatego też w specjalnym systemie na bieżąco uzupełniane są wszystkie czynności i zabiegi odbywające się na murawie. Określane są parametry użytkowe i stosowane nawozy oraz specjalistyczne środki. Badane jest między innymi ukorzenianie murawy.

Gorąco wierzymy, że wszystkim stronom uda się wspólnie znaleźć rozwiązanie, które przyniesie optymalne rezultaty naszej drużynie narodowej, bo to jest priorytetem dla nas wszystkich.

Trawnik Producent

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: