VIII Zachodniopomorskie Forum Psychiatrii Środowiskowej

  • Dariusz Czelewicz
  • 2019-11-18 14:57:17
VIII Zachodniopomorskie Forum Psychiatrii Środowiskowej
  • Foto: pixabay

W miniony piątek (15 listopada) odbyło się w Koszalinie VIII Zachodniopomorskie Forum Psychiatrii Środowiskowej, którego celem było podsumowanie funkcjonowania Centrów Zdrowia Psychicznego. Trzy miliony pacjentów w Polsce korzysta z 27 Centrów od października ubiegłego roku.

Ideą przewodnią Forum było podsumowanie funkcjonowania Centrów Zdrowia Psychicznego, powstałych w ramach Pilotażowego Programu Ministerstwa Zdrowia. 

Reforma w psychiatrii sprawdza się lepiej niż poprzedni system. Ilość hospitalizacji w ostrych stanach i kryzysach uległa 35 procentowemu zmniejszeniu. Obecnie w kraju mamy 27 Centrów Zdrowia Psychicznego, jednak niezbędnym i koniecznym jest poprawienie systemu poprzez rozszerzenie tej liczby do 300. 

W Koszalinie do Centrum zgłasza się dziennie od 8 do 10 osób, co sprawia że od początku roku przyjętych już zostało ponad 2 tys. pacjentów.

Reforma systemu sprawiła, ze dostęp do specjalistów z zakresu psychiatrii w Koszalinie jest prosty i szybki, zaś zwiększenie takich punktów w sposób całkowity zapewniłoby pokrycie zapotrzebowania ze strony pacjentów. Po powstaniu w przyszłym roku kolejnych Centrów Zdrowia Psychicznego, kolejne 1,5 miliona osób uzyska łatwiejszy dostęp do opieki psychiatrycznej. Każde kolejne Centrum wprowadza odpowiedzialność za mieszkańców jakiegoś terenu.

 

 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: