Szczecinecki Roweroland

  • Dariusz Czelewicz
  • 2019-11-14 15:24:05
Szczecinecki Roweroland
  • Foto: TV Gawex

Usługę wypożyczania rowerów na terenie Szczecinka na rzecz miasta świadczy Komunikacja Miejska. Zakończył się już sezon rowerowy a właściciel sieci stacji rowerowych korzystnie ocenia miniony sezon.

Ponad 100 tys. wypożyczeń w okresie minionego sezonu, co porównywalne jest z ilością wypożyczeń w Szczecinie.

W systemie zarejestrowanych jest niemal 4,5 tys. użytkowników, 52% wypożyczających to panie, zaś 48% - panowie, jednakże częściej panowie wypożyczają rowery bo aż 53%. Nie wszystkie stacje rowerowe cieszą się jednakową popularnością. Najwięcej wypożyczeń ma miejsce ze stacji przy ul. Koszalińska – Osiedle. Najmniej zaś przy ul. Pilskiej - Urząd Gminy.

Koszty funkcjonowania systemu to 269 tys. zł, zaś przychody związane z opłatami za wypożyczenie rowerów to niespełna 47 tys. złotych. Prawie 222 tys. zł różnicy pokrywa świadczeniobiorca czyli miasto.

Nie doszło do żadnych kradzieży bądź celowych dewastacji. Nieuniknione są jednak drobne awarie, których napraw dokonuje się na bieżąco.
Ważna jest też informacja o tym, ze w najbliższym czasie przeprowadzone zostanie postępowanie przetargowe, w wyniku których powstaną 3 nowe stacje rowerowe. Usytuowane będą one przy ul. Polnej (niedaleko budynku Policji), przy ul. Trzesieckiej – (pętla autobusowa) oraz przy ul. Mickiewicza (na wysokości Zamku). Lokalizacje tych stacji są wynikiem głosowania w budżecie obywatelskim.

Rower cieszy się dużą popularnością. Łącznie stacji w nadchodzącym sezonie będzie 27 (185 rowerów) na terenie miasta. Okres jesienno-zimowy to czas, który w sposób efektywny posłuży w drobnych naprawach rowerów, mających za zadanie przygotowanie ich do następnego okresu użytkowania przypadający już na 1 marca 2020 roku.

Dopiero przyszły sezon rowerowy wykaże, czy w związku z darmową komunikacją miejską użytkownicy będą wierni bicyklowi, czy też przesiądą się do autobusów.

 

 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: