Dobro pacjentów przedmiotem spotkania kapelanów

  • Dariusz Czelewicz
  • 2019-11-13 15:28:57
Dobro pacjentów przedmiotem spotkania kapelanów
  • Foto: pixabay

Posługujący w szpitalach, hospicjach i domach pomocy społecznej kapelani diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, w minioną sobotę (9 listopada) spotkali się w Szczecinku na sesji informacyjno-szkoleniowej. Spotkanie miało charakter integracyjny a jego tematem były bariery komunikacyjne.

Praca dla ludzi chorych, cierpiących lub umierających jest niezwykle ważna. Spotkaniu przyświecała chęć wymiany doświadczeń i nabycia wiedzy pozwalającej w sposób bardziej efektywny pomoc w posłudze.

Wśród prelegentów byli: pracująca w szczecineckim szpitalu psycholog kliniczna Ewa Bugaj-Zalewska, psycholog i psychoterapeuta ks. Adam Falewicz oraz dr Marek Kowalewski, dyrektor Centrum Rehabilitacji Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Bornem Sulinowie. 

Podczas wykonywanej przez kapelanów pracy niezbędnym jest posiadanie wiedzy z podstaw psychologii co stanowi fachowy warsztat do pracy z człowiekiem chorym. Podczas spotkania poruszane były tematy dotyczące relacji z pacjentem a głównie barier komunikacyjnych, które się pojawiają. W trakcie wynikłej dyskusji rozmawiano również o barierach znajdujących się po stronie kapelanów. 
W procesie leczenia, kontaktu i opieki nad chorymi często rodzą się pytania o sens życia i dalszego borykania się niemocą i bólem podczas walki z chorobą.

Ważnym jest również traktowanie pacjenta z należnym mu szacunkiem i umiejętne go słuchanie.  

 

 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: