Obchody Święta Niepodległości w Połczynie-Zdroju

  • Adrian Wolanin
  • 2019-11-13 13:15:06
Obchody Święta Niepodległości w Połczynie-Zdroju
  • Foto: Urząd Miejski w Połczynie-Zdroju

Połczyńskie obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się tradycyjną „Mszą za Ojczyznę” w kościele NP NMP, którą koncelebrowali ks. Proboszcz infułat dr Antoni Kloska wraz z Proboszczem Parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP Zbigniewem Witką-Jeżewskim. Msza miała uroczysty charakter, w obecności przedstawicieli lokalnego samorządu wraz z pocztami sztandarowymi Straży Pożarnej, Policji oraz gminnych szkół.

Po zakończeniu Mszy Świętej uczestnicy połczyńskich uroczystości niepodległościowych przeszli na Plac Wolności, aby wspólnie zaśpiewać „Mazurka Dąbrowskiego” w ramach akcji „Niepodległa do hymnu 2019”. Wydarzenie zgromadziło wielu mieszkańców, którzy następnie przeszli do Kina Goplana, aby wziąć udział w widowisku patriotycznym przygotowanym przez Centrum Kultury w Połczynie-Zdroju.

Burmistrz Połczyna-Zdroju Sebastian Witek w słowie wstępnym skierowanym do uczestników uroczystości przypomniał o historii walki naszego narodu o niepodległość i znaczeniu 11 Listopada dla dzisiejszych pokoleń.

W części artystycznej na scenie wystąpił Chór Mieszany „Cantus”, który zaprezentował utwory odwołujące się do historii Polski m.in.: „Czerwone Maki na Monte Cassino”, „O mój rozmarynie”, najstarszy utwór liryki polsko-łacińskiej „Gaude Mater Polonia”, czy choćby pieśń „Słuchaj co żywo” dedykowaną na cześć Jana III Sobieskiego.

Widowisko zostało wzbogacone o wiersze patriotyczne recytowane przez młodych artystów z Teatru „Figiel” działającego w Centrum Kultury w Połczynie-Zdroju Jakuba Perońskiego, Tomasza Grzeleca oraz Ariela Kozaka, a także piosenkę zaśpiewaną przez Lidię Pachciarek pt. „Miasto 44” oraz „Sonatę księżycową” Ludwiga van Beethovena zagraną przez Dominikę Nitras.

Info: Urząd Miejski w Połczynie-Zdroju


  • Foto: Urząd Miejski w Połczynie-Zdroju

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: