„Po co światu mnich?” - spotkanie autorskie

  • Dariusz Czelewicz
  • 2019-11-10 18:10:35
„Po co światu mnich?” - spotkanie autorskie
  • Foto: TV Gawex

W kościele parafialnym pw. Miłosierdzia Bożego, w ramach Dni Kultury Chrześcijańskiej, odbyło się dzisiaj (10 listopada) spotkanie autorskie z Katarzyną Kolską i Romanem Bieleckim OP, dotyczące książki OCSO Michała Zioło pt. „Po co światu mnich?”

Jak podkreśla Krystyna Czajka-Opanowicz z Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” organizatorem spotkania jesteśmy „My” wszyscy. W szczególności jednak głównymi organizatorami autorskiego spotkania jakie odbyło się w kościele pw. „Miłosierdzia Bożego” są : Akcja Katolicka, Civitas Christiana, Muzeum Regionalne w Szczecinku, szczecinecki SAPiK oraz trzy parafie : pw. Miłosierdzia Bożego, pw. Ducha Świętego i pw. NNMP w Szczecinku.

Pomysł spotkania narodził się jednak z inicjatywy Anny Gąsiorowskiej – mieszkanki Szczecinka.

Autor książki - Michał Zioło. Współautorką książki jest Katarzyna Kolska, dziennikarka miesięcznika katolickiego „W drodze”, którego redaktorem naczelnym jest o. Roman Bielecki.

Michał Zioło jest mnichem w Zakonie Cystersów Ściślejszej Obserwacji (OCSO). Pod nazwą ta zakon istnieje od 1903r.a swoje początki wywodzi z opactwa cysterskiego Notre-Dame de la Trappe w południowej Normandii. Stąd nazwa zakonu – Trapiści. W przeszłości opactwo było wielokrotnie złupione i popadło w ruinę. 

Reguła zakonna opiera się na bardzo ścisłym przestrzeganiu reguły św. Benedykta. Uznaje się, że jest to najbardziej surowa reguła w Kościele katolickim. Zakłada pełną izolację od świata, milczenie, posty, oddanie się modlitwie i pracy fizycznej. Mnichów obowiązuje tzw. wielkie milczenie pomiędzy zakończeniem Komplety a śniadaniem.

W ciągu dnia mnisi mogą porozumiewać się ze sobą, jakkolwiek jest to ograniczone do minimum. Siedem razy dziennie zbierają się w kościele na oficjum brewiarzowym. W Wielki Piątek chodzą boso, a w okresie Wielkiego Postu w każdą środę zachowują pełny post. Reguła też wymaga dbałości o higienę oraz bezwzględnego stosowania się do zaleceń leczniczych właściwego zakonnika.

Trapiści utrzymują się z pracy własnych rąk. Nie przyjmują datków, nie odprawiają mszy intencyjnych. Od pewnego czasu ich jedynym źródłem utrzymania są rozległe pola lawendy. Produkują jednak również piwo (Belgia) oraz ozdoby liturgiczne (np. różańce).

Nie gromadzą jednak pieniędzy. Ich reguła pozwala na utrzymanie budżetu finansowego na poziomie pozwalającym na przetrwanie przez okres 3 lat. Całą nadwyżkę przeznaczają na pomoc dla ubogich.

Aby żyć i przetrwać w zakonie, należy być człowiekiem mocnym i niezłomnym w wierze aby spełniać oczekiwania jakie stawia zgromadzenie i Bóg.

Dzisiejsze spotkanie dedykowane jest do wszystkich wiernych zainteresowanych katolicyzmem. To propozycja dla wiernych, których pragnieniem jest życie w stanie kapłańskim lub zakonnym. 

Książka „Po co światu mnich?” to oferta dla ludzi szukających odpowiedzi na życiowe pytania i próba pokazania sposobu na życie – w którym bardziej jesteśmy wymagający wobec siebie samych. Ludzie wierzący często chcą żyć bez poświęceń i trudnych wyborów, zaś sama książka jest kluczem otwierającym inne sposoby myślenia w tym zakresie. 

Głównym przesłaniem książki jest większa możliwość poznawania Boga a poprzez opisane życie Trapistów możemy poznać lepiej samych siebie. Książka zmusza do zadumy, trochę samotności i przemyślenia swego życia oraz sugestii do zadania sobie pytania czego oczekuje od nas Stworzyciel.


 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: