Najlepsi z najlepszych w Szczecinku [FOTO]

  • Dariusz Czelewicz
  • 2019-11-10 12:35:14
Najlepsi z najlepszych w Szczecinku  [FOTO]
  • Foto: TV Gawex

Hala sportowa przy Szkole Podstawowej nr 5 przy ul Wiatracznej, w dniach 8-10 listopada stała się obozem przygotowawczym polskiej Kadry Narodowej Kickboxingu w formule Full-Contakt. Pod okiem doświadczonego trenera Radosława Laskowskiego najjaśniejsze gwiazdy na firmamencie polskiego kickboxingu przez trzy dni przygotowywały się do najbliższych mistrzostw świata w Turcji.

Już za dwa tygodnie 68 państw spotka się w mieście Antalya w Turcji na ogólnoświatowym turnieju wojowników formuły Full-Contakt w kickboxingu.

Do Szczecinka przyjechało na zgrupowanie osiemnastu wyselekcjonowanych, najlepszych fighterów w Polsce. Jest to ostatnie zgrupowanie polskiej kadry narodowej przed wyjazdem do Turcji. Przez ostatnie trzy dni zawodnicy odbyli kilka treningów. TV Gawex odwiedziła dzisiaj kadrę narodową podczas rozgrzewki przed treningiem.

Okres ostatnich trzech dni zawodnicy spędzili również w sposób relaksacyjny dla ciała i ducha, co jest niezwykle ważne przed mistrzostwami świata czekającymi naszych czołowych wojowników. Treningi prowadzone były indywidualnie i w parach. 

Jednym z członków Poland Full Contact Team jest Jakub Pokusa – wychowanek Klubu Sportów Walki Szczecinek, obecnie zawodnik KKS Sporty Walki Poznań, który również prowadził rozgrzewki i treningi dla naszej reprezentacji.

Jak czytamy na jednym z portali społecznościowych Polskiego Związku Kickboxingu, zawodnicy mają zapewnione świetne warunki do treningów, dobre wyżywienie i super noclegi. Jak utrzymują: „niczego nie potrzebują, bo mają siebie nawzajem, tworząc La Familia Poland Full Contact Team is in da house!!!! Auuuuu Auuuuu Auuuuu” 

My życzymy naszej kadrze narodowej aby ten okrzyk Spartan zasiał w Turcji niepokój i strach w sercach adwersarzy naszego kraju.

Szerzej o wydarzeniu wkrótce w wiadomościach „Echa Dnia” w TV Gawex.
 

 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: