Historia pewnego żaglowca. Spotkanie w Muzeum Patria Colbergiensis.

  • Dariusz Czelewicz
  • 2019-11-05 06:00:00
Historia pewnego żaglowca. Spotkanie w Muzeum Patria Colbergiensis.

Polacy ze Stowarzyszenia Wyprawy Wrakowe rozwiązali tajemnicę XVIII-wiecznego “Znikającego Holendra”. Trwająca kilka lat akcja poszukiwawcza zakończyła się sukcesem. Zidentyfikowano szczątki uzbrojonego osiemnastowiecznego holenderskiego żaglowca. Okręt „Diemermeer”, który zatonął u wybrzeży Banana Islands w Sierra Leone, okazał się być statkiem dowodzonym przez kapitana pochodzącego z … Kołobrzegu.

Jak odnaleziono wrak w zachodniej Afryce?
Co zalegało na pokładzie odnalezionego żaglowca?
Dlaczego polscy odkrywcy nazwali wrak “Znikającym Holendrem”?
Jakie losy spotkały rozbitków?

Pasjonującą historię odnalezionego na Banana Islands wraku, opowiedzą nam w piwnicach ratusza jego odkrywcy. Muzeum Kołobrzeskie „Patria Colbergiensis” postanowiło wykorzystać krótki pobyt w Polsce badaczy głębin mórz i oceanów. Na zaproszenie „Patrii” pojawią się w Kołobrzegu: P Wytykowski, Krzysztof Korszewski i Mariusz Borowiak.

Dzięki uprzejmości uznanych badaczy i nurków poznamy niezwykłą historię związaną z kołobrzeżaninem i dowodzonym przez niego okrętem.

Wszyscy uczestnicy spotkania będą mogli nabyć książki autorstwa nietuzinkowych gości spotkania oraz otrzymać od odkrywców „Diemermeer’a”, osobiste autografy.

Spotkanie odbędzie się w Muzeum Kołobrzeskim „Patria Colbergiensis” – piwnice miejskiego ratusza, 6 listopada o godz. 18:00. Wstęp wolny.

 

Tekst/info: OK! Kołobrzeg


 

Historia pewnego żaglowca. Spotkanie w Muzeum Patria Colbergiensis.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: