Latający Brytyjczyk w Szczecinku

  • Dariusz Czelewicz
  • 2019-10-31 15:11:19
Latający Brytyjczyk w Szczecinku
  • Foto: RDLP

Mały, nie znaczy słaby. Zaobrączkowany nietoperz po 1200 kilometrowym maratonie powietrznym z Wielkiej Brytanii, znalazł sobie na trasie swej wędrówki nowy terminal jako przerwę w podróży - w budynku Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku.

Natura często potrafi nas zadziwić. Jak się okazało, w budynku Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku zagościł niecodzienny gość, którym okazał się nietoperz z gatunku „karlik większy", który pokonał 1200 km.

Leśnicy zainteresowali się niecodziennym przybyszem i po odczytaniu informacji z obrączki, skontaktowali się z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu oraz naukowcami ustalono miejsce obrączkowania nietoperza. Jak się okazuje, nietoperz zaobrączkowany był 20 kwietnia 2017 roku w Northumberland w północnej Anglii.

Od brytyjskich naukowców uzyskano informację o tym, ze rzeczywiście w związku z migracja nietoperzy, prowadzone są badania, których celem jest poznanie tych ssaków. Jesienne migracje dotyczą przemieszczania się nietoperzy na Litwę i Łotwę. 

W linii prostej do Szczecinka od miejsca obrączkowania jest 1200 km. Obrączka założona została  w ramach projektu National Pathistrelle Project, który jest prowadzony w Anglii od 2014 r. Naukowcy zaangażowani w prace zbierają informacje o liczebności nietoperzy w Wielkiej Brytanii oraz ich trasach migracyjnych.

Jako ciekawostkę należy wspomnieć, iż 3 lata temu budynek RDLP był przystankiem w drodze na Litwę dla nietoperza – samicy borowiaczka, która z lasów Toskanii we Włoszech, przeleciała 960 km.

 

Latający Brytyjczyk w Szczecinku

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: