Dla tych co mają srebrne włosy i złote serca - Gminny Dzień Seniora 2019 w Bobolicach

 • Adrian Wolanin
 • 2019-10-30 12:20:21
Dla tych co mają srebrne włosy i złote serca - Gminny Dzień Seniora 2019 w Bobolicach
 • Foto: Urząd Miejski w Bobolicach

25 października 2019 r. odbył się Gminny Dzień Seniora pt. „Bezpieczny senior”. Realizacja tego przedsięwzięcia była możliwa dzięki dofinansowaniu z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich i wsparciu Burmistrza Bobolic. Już po raz trzeci mogliśmy się spotkań z seniorami naszej Gminy na ich święcie. Dzień Seniora obchodzony jest w kilku wariantach: 1 października jako Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, 20 listopada jako Ogólnopolski Dzień Seniora oraz 20 października jako Europejski Dzień Seniora. Wszystkie daty mają jednak wspólny cel – kształtować społeczne postrzeganie osób starszych oraz podejmować wszelkie działania mające na celu zapewnienie im godnego życia.

Tegoroczny Gminny Dzień Seniora zorganizowany został pod hasłem „Bezpieczny senior”. Przyjazny stosunek do osób starszych jest miarą kultury i dojrzałości społeczeństwa, z korzyścią dla jakości życia zainteresowanych. Zwiększa on motywację do aktywności społecznej i zawodowej, podnosi sprawność psychofizyczną seniorów. Zebrani usłyszeli kilka słów o starości, czy należy się jej bać, czy może wesołe jest życie staruszka. Na początku uroczystości głos zabrała Pani Mieczysława Brzoza Burmistrz Bobolic, która podziękowała za przybycie zaproszonym gościom i licznie zgromadzonym seniorom. Niespodzianką przygotowana przez Panią Burmistrz było wręczenie bukietów kwiatów wolontariuszom, którzy działają lub działali na rzecz osób starszych: Lidia Małgorzata Szymańska, Anita Jasińska, Emilia Walter, Ewa Borowy, Sandra Molenda, Paulina Zielińska, Halina Michalak.

Następnie zostały zaprezentowane krótkie filmy prezentujące realizację projektu „Niepodległość niejedno ma imię” oraz działalność klubów seniora na terenach wiejskich. Panie z Klubu Seniora „Czerwone Jarzębiny w Poroście” zaśpiewały po raz pierwszy dla tak licznie zgromadzonej publiczności piosenkę „Szła babeczka do laseczka”. Następnie wystąpiły zespoły działające przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Bobolicach: Ziemia Bobolicka, Florianki, Drzewianianki oraz młodzież ze Studia Wokalnego (Paulina Klimek, Kinga Neumann, Emilia Jarzyńska).

Po raz pierwszy wystąpiła grupa teatralna „Młodzi duchem”, która w kilku odsłonach przedstawiła rozważania nad starością, pokazując często zabawne akcenty. Nie zabrakło również scenek sytuacyjnych nawiązujących do bezpieczeństwa seniorów, czyli jak nie dać się oszukać na wnuczka, policjanta, czy tez jak nie dać się wmanewrować w umowę na zakup produktów, które później trzeba spłacać w wysokich cenach. Zebranym bardzo podobała się też scenka powrotu z delegacji, w której zagrała pani Krystyna Bugaj-Wójcik i pani Joanna Jankowska. Warta przytoczenia jest recepta na życie, podana przez grupę teatralną:

 1. O każdej dnia i roku porze zawsze uśmiechaj się, seniorze.
 2. Każdego ranka, gdy tylko wstaniesz - pierw gimnastyka, potem śniadanie
 3. Fatygi na to nigdy nie żałuj i na dzień dobry żonkę ucałuj.
 4. Jeśli ci własne zdróweczko w cenie, to już od dzisiaj porzuć palenie.
 5. Nawet i lekarz z doświadczeń radzi: przejażdżka na rowerze ci nie zawadzi.
 6. Posłuchaj starszych kolegów nauki: patrz na kobiety jak na dzieła sztuki.
 7. Pogoń i wyścig pozostaw chartom. Zdrowiem za pośpiech płacić nie warto.
 8. Pozostaw innych problemów szereg i na codzienny wyrusz spacerek.
 9. Jeżeli w diecie przesadzisz odrobinkę - połknij natychmiast witaminkę.
 10. Powtarzaj zawsze „spoko, człowieku”, a sędziwego dożyjesz wieku.

Przygotowany program dostarczył seniorom wielu wzruszeń i uśmiechu, a miłym przerywnikiem był pokaz tańca flamenco, przygotowany przez seniorki. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w realizację tego przedsięwzięcia.

Po doznaniach artystycznych na seniorów czekał poczęstunek, a do zabawy w rytmach dawnych lat przygrywała Pani Małgorzata Szymańska.

Wam, Drodzy Seniorzy pozostaje jeszcze raz życzyć abyście zawsze czuli się młodzi duchem, byli radośni, dbali o siebie i zawsze byli otaczani życzliwością. Niech Wasza mądrość i doświadczenie życiowe służy młodym pokoleniom. Życzę, abyście długo zachowali swoją aktywność, a w trudnych chwilach mogli liczyć na osoby bliskie i nigdy nie czuli się samotni, a zawsze czuli się bezpiecznie. Dostrzegajcie piękno wokół siebie, cieszcie się drobiazgami i każdą chwilą. Bądźcie odporni na zmartwienia i troski, bo życie cudem jest – więc kochajcie życie. Żyjcie pełnią życia, rozwijajcie swoje pasje, realizujcie marzenia.

Info: Halina Michalak, Sekretarz SWIS

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: