Koncerty Chóru „Żurawli” w Koszalinie, Szczecinku i Wałczu

  • Dariusz Czelewicz
  • 2019-10-28 08:04:04
Koncerty Chóru „Żurawli” w Koszalinie, Szczecinku i Wałczu
  • Foto: Foto:Roman Biłas

Zarząd Oddziału i Zarządu Koła Związku Ukraińców w Polsce zaprasza na koncert Chóru "Żurawli", Reprezentacyjnego Męskiego Chóru Związku Ukraińców w Polsce, który odbędzie się w Filharmonii Koszalińskiej im. Stanisława Moniuszki odbędzie się w dniu 17 listopada 2019 roku (niedziela) o godz.12.00. Bilety do nabycia w kasie Filharmonii oraz na portalu kup bilecik.

Dwa pozostałe koncerty Chóru „Żurawli" realizowane będą w cerkwi greckokatolickiej w Szczecinku o godz.11.00 oraz w Wałczu w Kinie Tęcza przy ul. Bydgoskiej 4 w dniu 16 listopada 2019 roku (sobota) o godz. 18.00 . Wstęp na koncerty w Wałczu i  Szczecinku jest bezpłatny.

Organizatorem koncertów są Zarządy Kół w Koszalinie, Wałczu oraz Szczecinku i Zarząd Oddziału w Koszalinie Związku Ukraińców w Polsce, współorganizatorem Filharmonia Koszalińska im. Stanisława Moniuszki w Koszalinie, Wałeckie Centrum Kultury w Wałczu, Parafia Greckokatolicka w Szczecinku.  

Wysoki poziom artystyczny prezentowany przez artystów, ich wybitne umiejętności muzyczne oraz wielki talent i wieloletnie doświadczenie sceniczne oraz specjalnie przygotowany atrakcyjny muzycznie repertuar gwarantują wysoką jakość koncertu oraz zainteresowanie publiczności zarówno melomanów, jak i osób ceniących wysoką ukraińską kulturę muzyczną w profesjonalnym wykonaniu.

Koncert muzyczny ma na celu przybliżenie społeczeństwu lokalnemu ukraińskiej kultury muzycznej. Koncerty dedykowane są żołnierzom wojsk sojuszniczych Polski pod wodzą Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz ukraińskich pod wodzą Atamana Symona Petlury, bohaterów walk o niepodległość Polski i Ukrainy w 1920 roku. Obaj przywódcy podpisali 100 lat temu, w grudniu 1919 roku porozumienie o współpracy których celem była wywalczenie niepodległej Polski i Ukrainy.  

Celem realizowanego przedsięwzięcia kulturalnego jest również przybliżenie melomanom muzyki ukraińskiej, jak również kształtowanie społeczeństwa obywatelskiego, otwartego na odmienności narodowe i kulturowe.
 
Roman Biłas
Przewodniczący Zarządu Oddziału Koszalińskiego
Związku Ukraińców w Polsce                                
 
 
Chór Żurawli
Żurawli to istniejący od 1972 r. chór męski, reprezentacyjny zespół chóralny Związku Ukraińców w Polsce. Zrzesza chórzystów z całego kraju. Siedzibą chóru jest Warszawa. Repertuar zespołu obejmuje ukraińską muzykę ludową oraz najwybitniejsze kompozycje ukraińskiej klasyki chóralnej.
Inicjatorem powstania zespołu był Michał Strumiński.

Współzałożycielem i pierwszym dyrygentem chóru był Jarosław Polański — znany ukraiński działacz społeczny pochodzący z Łemkowszczyzny, dyrygent, pedagog i popularyzator pieśni łemkowskich, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie.

Pierwsza próba chóru odbyła się w lutym 1972 roku w Śródborowie pod Warszawą i uczestniczyło w niej 35 przyszłych chórzystów, zaś pierwszy koncert – 27 lutego 1972 roku w sali Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie. W 1983 roku na czele chóru stanął jeden z chórzystów — Roman Rewakowicz, absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. W 1993 r. dyrygentem „Żurawli" został inny członek zespołu — Roman Radziwonowicz, absolwent poznańskiej Akademii Muzycznej. Od 1999 do 2003 roku chór prowadził Jarosław Lewków, absolwent Ukraińskiej Narodowej Akademii Muzycznej im. P. Czajkowskiego w Kijowie. W 2003 roku funkcję dyrygenta objął Jarosław Wujcik, były członek chóru, absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku.

W chórze śpiewało w sumie ponad 200 osób pochodzących z miejscowości z całej Polski. Wśród chórzystów byli przedstawiciele zespołów artystycznych działających wówczas w ramach Ukraińskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego i jednocześnie aktywni działacze tej organizacji, osoby niezaangażowane w działalność UTSK, śpiewacy greckokatolickich i prawosławnych chórów parafialnych,

Ukraińcy wysiedleni w 1947 r. w ramach Akcji Wisła, czy osoby z rodzin emigrantów z Ukrainy. Dziś śpiewają też z nami Ukraińcy, którzy przyjechali do Polski — do pracy lub wskutek wojny — w ciągu ostatnich kilku lat. 

Jarosław Wujcik dyrygent
tenor, kontratenor, dyrygent, absolwent Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Gdańsku (klasa prof. Piotra Kusiewicza i Dariusza Paradowskiego); W latach 1983-1997 – chórzysta, solista, korepetytor Ukraińskiego Chóru Męskiego „Żurawli". W latach 1987-1994 - współtwórca, kierownik muzyczny i aktor studenckiego Ukraińskiego Teatru Eksperymentalnego „Kontakt" z siedzibą w Gdańsku.

W latach 1994-1996 - wokalista Zespołu Muzyki Dawnej „Rosetum Musicum" W latach 1997-2006 roku – chórzysta, solista, drugi dyrygent Kameralnego Chóru Męskiego „Syntagma". W latach 2000-2005 - regent Chóru św. Bartłomieja przy Greckokatolickiej Parafii Konkatedralnej w Gdańsku. Od maja 2003 – kierownik artystyczny i dyrygent Ukraińskiego Chóru Męskiego „Żurawli".

Od września 2005 - regent chóru przy Greckokatolickim Soborze Metropolitalnym św. Jana Chrzciciela w Przemyślu. Od grudnia 2007 - Dyrektor Instytutu Regenckiego Archidiecezji Przemysko-Warszawskiej Kościoła Greckokatolickiego. 


 

Koncerty Chóru „Żurawli” w Koszalinie, Szczecinku i Wałczu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: