Czas zmienić złe nawyki

  • Dariusz Czelewicz
  • 2019-10-25 08:44:35
Czas zmienić złe nawyki
  • Foto: TV Gawex

Wielu z nas odczuło już chłody związane z jesienią, która wkroczyła do kalendarza, a już wyglądać możemy zimowych chłodów i mrozów. Od około miesiąca trwa już sezon grzewczy a wraz z nim wzmożone zostaną kontrole czystości powietrza prowadzone przez szczecinecka Straż Miejską.

Coraz częstszym i niepokojącym zjawiskiem jest smog oraz zanieczyszczenia powietrza nie tylko przemysłowe ale również i te z naszych własnych kominów.

Wiele osób lekceważy lub nie przywiązuje uwagi do tego czym palimy aby w grzejnikach poczuć przyjemne ciepło. Staje się to coraz większym problemem i znakiem czasu. Skład chemiczny dymu wydobywającego się z wielu kominów wypełnia często niemal całą tablicę Mendelejewa. 

W trosce o nasze zdrowie i życie Straż Miejska w Szczecinku w okresie grzewczym będzie wzmagać kontrole przeprowadzane na terenie miasta. W najbliższym czasie nad szczecineckimi dachami pojawi się dron prowadzący analizę składu chemicznego emitowanych do atmosfery dymów wydobywających się z naszych kominów. Niedopuszczalne w dymie związki mogą być przyczyną tego, iż do drzwi naszych zapuka strażnik miejski celem sprawdzenia tego, czym palimy w piecu.

Podstawą prawną takiej kontroli jest upoważnienie burmistrza do dokonywania kontroli i oględzin kotłowni, sprawdzenia rodzaju spalanego paliwa oraz pobierania próbek do badań.
Nadto w 2018 roku weszła w życie uchwała antysmogowa uchwalona przez Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego wprowadzajaca na obszarze województwa ograniczenia i zakazy w zakresie eksploatacji, w których następuje spalanie paliw.

W przypadku przekroczenia norm w składzie dymu, bądź palenia niewłaściwym opałem prowadzone będą postępowania mandatowe a w skrajnych przypadkach kierowane wnioski o ukaranie do sądu.

 

Komentarze (1)

Nick 2019-10-25 16:38

Zapraszam straż miejską w chłodne dni na ul. Koszalińską w okolicach nr 11 , 15. Węglem tam na pewno się nie pali.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: