Kościelna odnowa

  • kg
  • 2019-10-22 15:56:30
Kościelna odnowa
  • Foto: TV Gawex

W ubiegłym tygodniu zakończył się ostatni etap remontu wschodniej ściany wieży kościoła pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Szczecinku, który był jednocześnie ostatnim etapem całościowego remontu najwyższej wieży kościelnej Szczecinka. I tak, po kilku latach sukcesywnej modernizacji wieża odzyskała swój dawny blask.

Od kilku dni można już podziwiać efekt prac konserwatorskich, prowadzonych na największym obiekcie sakralnym w naszym mieście. Znakiem końca remontu wschodniej ściany wieży kościoła NNMP są zdjęte rusztowania, które od kilku tygodni przylegały do zewnętrznej części wieży. W ramach prac, po każdej z czterech stron, oczyszczono i odnowiono cegły, uzupełniono ubytki w szczelinach z zaprawą. Całość zabezpieczono przed wodą, wilgocią i osadzaniem się zanieczyszczeń.

Jak to z remontami często bywa, potrafią się rozrosnąć znacznie ponad pierwotne plany. Nie inaczej było w tym przypadku. Początkowy zakres prac wynikał jedynie z potrzeby pilnej naprawy ubytku powstałego w zachodniej części wieży. W końcowym efekcie, ta bieżąca naprawa zakończyła się kompleksowym odnowieniem zewnętrznego oblicza wieży kościelnej.

Z kolei renowacja elewacji stała się okazją do rozpoczęcia restauracji potężnego, zabytkowego zegara. Od kilku dni każdy może sam ocenić efekty kilkutygodniowej pracy konserwatorów. Na zabytkowym cyferblacie znów są widoczne kolorowe detale oraz pozłacane rzymskie cyfry. Renowacji poddano też ozdobne wskazówki zegara.

Lecz to dopiero jeden z czterech wielkich cyferblatów, ponad stuletniego czasomierza, w kościele mariackim, który odzyskał swój dawny blask. Przywrócenie do życia zabytkowego zegara oraz nadanie mu dawnej świetności wymaga niemałych środków finansowych, idących w setki tysięcy złotych. Odnowiona tarcza zegara, na wschodniej ścianie, rzuca się w oczy z daleka, dając wyobrażenie jak będzie wyglądał efekt końcowy.

Będziemy na bieżąco śledzić kolejne etapy prac przywracania świetności jednej z najbardziej rozpoznawalnych wizytówek naszego miasta.

 

O szczegółach związanych z remontem rozmawialiśmy z Jackiem Lewińskim, proboszczem parafii pw. NNMP w Szczecinku.

Relację z tej rozmowy pokażemy w dzisiejszych Echach Dnia.

Zapraszamy.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: