Teatr za kratami. Spektakl teatralny zagościł za murami szczecineckiego więzienia

  • Dariusz Czelewicz
  • 2019-10-22 09:26:53
Teatr za kratami. Spektakl teatralny zagościł za murami szczecineckiego więzienia
  • Foto: fot. por. Mateusz Mikołajewski/OZ Szczecinek

Poniżanie, zastraszanie i wykluczenie z lokalnej społeczności – to problemy społeczne, które były motywem przedstawienia, które zorganizowano dla skazanych z Oddziału Zewnętrznego w Szczecinku.

Ludzie będący w kryzysie psychicznym nierzadko dokonują irracjonalnych wyborów. Narastające napięcie psychiczne powoduje, że próbują je rozładować w patologiczny sposób.

Przykładem takich zachowań są samookaleczenia, sięganie po alkoholu lub narkotyki. Utrzymujące się stany kryzysowe mogą prowadzić do ukształtowania się osobowości nieprawidłowej lub też wystąpienia zaburzeń afektywnych takich jak depresja.

Tematy te były motywem spektaklu, który wystawił w OZ Szczecinek objazdowy Teatr Kurtyna. Aktorzy w sugestywny sposób wcielili się w role dwojga młodych bohaterów, którymi targają różne dylematy życiowe. Opisywane problemy w dużym stopniu odzwierciedlały wydarzenia, które nierzadko były doświadczeniem osadzonych przebywających w szczecineckiej jednostce penitencjarnej.

Z tego powodu organizowane spektakle cieszą się zawsze sporym zainteresowaniem więźniów. W ostatnim tego rodzaju przestawieniu, które odbyło się w miniony piątek, wzięło udział kilkunastu osadzonych.

 

źródło:kpt. Andrzej Żabski/OZ Szczecinek

 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: