Nocne mega transporty w Szczecinku

  • Dariusz Czelewicz
  • 2019-10-20 09:00:56
Nocne mega transporty w Szczecinku
  • Foto: pixabay

Do budowanej w gminie Barwice farmy wiatraków ciągną w nocy ulicami Szczecinka mega transporty z częściami wielkogabarytowymi, które wymagają od kierowców ciężarówek niezwykłych umiejętności i ostrożności zwłaszcza na ciasnych rondach.

Mega transporty jadą do Barwic kilkaset kilometrów bo aż z Gdyni.

Właśnie z tego powodu problemami musieli zmierzyć się inżynierowie drogowi, którzy zaprojektowali specjalne połączenia na ul. Koszalińskiej i os. Zachód, przebudowany też zostanie fragment drogi relacji Barwice - Sulikowo.

Farma wiatrowa wymusiła też budowę specjalnych do nich dojazdów, jak również podziemną infrastrukturę energetyczną i teletechniczną.

Budowa farmy ma mieć swój finał z początkiem roku 2020 i pochłonie ok. 41,5 mln zł. Ma to być 14 wiatraków o mocy 42 MW (megawatów), zaś inwestorem tego przedsięwzięcia jest firma Windfarm Polska II.

Mega transporty sprawiają problem nie tylko dla samych drogowców ale i dla kierowców są nie lada wyzwaniem. W piątek (18.10) ok. godz. 23:00 właśnie jeden z takich, kilkudziesięciu tonowych transportów wpadł do rowu na DK 11 w Lotyniu.

Kierowca platformy przewożącej kilkutonowe skrzydło wiatraka, pomimo doświadczenia, popełnił błąd podczas pokonywania zakrętu i najechał tylnym kołem platformy wjeżdżając na nieutwardzone pobocze doprowadzając tym samym do zsunięcia się ciężkiej naczepy do rowu.

Wydobycie zestawu z opresji trwało kilka godzin. Przewożony ładunek, jego ciężar, gabaryty + sama waga ciągnika siodłowego, wymusiła użycie sprzętu specjalistycznego.

 


 

Komentarze (1)

Operator 2019-10-22 07:45

To nie kierowca ciężarówki popełnił błąd tylko operator naczepy który kierował jak za pomocą dżojstika

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: