Rusza sezon grypowy

  • Adrian Wolanin
  • 2019-10-18 15:25:33
Rusza sezon grypowy
  • Foto: TV Gawex

Jak co roku, wraz z rozpoczynającą się na dobre jesienią, lawinowo zaczyna wzrastać zachorowalność na grypę oraz choroby grypopodobne. O ile w naszym powiecie nie odnotowano jeszcze o tej porze roku przypadku grypy właściwej, o tyle w samym tylko październiku z objawami grypopodobnymi u lekarzy pojawiło się blisko trzystu pacjentów.

Jak podkreśla Izabela Jadwiżyc, Promotor Zdrowia w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinku, ryzyko zachorowania możemy ograniczyć stosując się do kilku prostych zasad. Podstawowe to m.in. częste i staranne mycie rąk, zaszczepienie się przeciwko grypie a także unikanie rozprzestrzeniania wirusów (np. zasłaniając łokciem twarz podczas kichania, a nie jak mamy w zwyczaju to robić dłonią) oraz kontaktu z chorymi (np. poprzez rezygnację z odwiedzin, szczególnie w domach z małymi dziećmi oraz osobami starszymi).

Warto również wiedzieć jak odróżnić przeziębienie od choroby. W przypadku grypy będzie to wysoka gorączka oscylująca wokół 38-39°C, bardzo rzadko występujący katar, silne bóle mięśni, szczątkowo pojawiające się bóle głowy oraz suchy i męczący kaszel. Najważniejsza różnica tkwi jednak w powikłaniach, a te w przypadku grypy mogą być bardzo groźne i dotyczyć wielu narządów, prowadząc m.in. do zapalenia mięśnia sercowego czy jądra, a w konsekwencji nawet do śmierci.

Więcej na ten temat w dzisiejszym (18.10) wydaniu serwisu informacyjnego Echa Dnia.

Komentarze (1)

haniaaaa 2019-10-18 19:11

przy przeziębieniu witamina c i odpoczynek w domu to podtawa Pamiętajmy o właściwym odżywianiu gdy jesteśmy zdrowi, zdrowe jedzenie nie musi być drogie i pamiętajmy, że Vit. C nie magazynuje się, trzeba zadbać o nią na każdy dzień, jej braki sprawiają, że łapiemy infekcje. Myśl / przeciwdziałaj, gdy jesteś zdrowy - to jest pierwszy i najważniejszy krok. Ja pije SYROP MALINOWY Z KWIATAMI BZU NA MIODZIE (dokładnie rok), to nie choruję - nie przeziębiam się, nie mam kaszlu, nie boli nie gardło. Wcześniej notorycznie się przeziębiałam, miałam ogromny katar, który ciągnął się przez dwa tygodnie. Przez ten rok byłam chora tylko raz, ale tego nawet nie można nazwać przeziębienie - kilka razy wydmuchałam nos, bardzo lekko bolało mnie gardło przez jeden dzień. Malina jest bogata w witaminę C jest jej więcej niż w pomarańczach polecam syrop na wzmocnienie odporności i przy przeziębieniu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: