Okres zimowy a wymiana ogumienia

  • Dariusz Czelewicz
  • 2019-10-17 15:20:54
Okres zimowy a wymiana ogumienia
  • Foto: TV Gawex

Zbliża się okres zimowy a to dla kierowców czas wymiany opon. Nie mniej jednak wielu zwleka z wymianą opon z letnich na opony zimowe do ostatniego momentu, jednak często gdy spadnie śnieg jest już za późno. Polska wciąż należy do grona 13 europejskich krajów, w których nie ma obowiązku zmiany opon letnich na zimowe. Niedługo ma się to zmienić i obecnie decyzja o ewentualnej wymianie należy tylko do kierowcy, jednak czy powinien on tą sprawę lekceważyć i bagatelizować?

Różnica w przyczepności i przewidywalności między oponą letnią a zimową na oblodzonej, czy zaśnieżonej nawierzchni, wydaje się być oczywista

Jednak niektórzy kierowcy usilnie próbują uniknąć wymiany na zimówki. Ich argumentem często jest fakt, że w większości nawet w okresie zimowym jeździmy po czarnej drodze – czy to mokrej, czy suchej, ale na pewno nie oblodzonej. 

W skład mieszanki opony letniej wchodzi kauczuk i sadza, dzięki czemu jest twardsza i wolniej się zużywa w porównaniu do opony zimowej. Opona zimowa, zawiera natomiast dodatkowo więcej krzemionki, przez co jest bardziej elastyczna i nie straszne jej niskie temperatury, w których nie traci sprężystości. W zimówce znajdziemy też dużo więcej nacięć i lamelek, niż w oponie letniej. Dzięki takiemu bieżnikowi opona zimowa wgryza się w śnieg i zwiększa przyczepność do nawierzchni w zimowych warunkach. Rowki centralne odpowiedzialne są za odprowadzanie błota pośniegowego i nadmiaru wody.

Temat obowiązkowej wymiany opon wraca co jakiś czas również w Polsce – pomysł ten ma tyle zwolenników, co przeciwników, a ci drudzy jako argument przytaczają zmieniające się warunki klimatyczne, ciepłą jesień i krótką oraz mało mroźną/śnieżną zimę. Przynajmniej w mieście. Te argumenty trafiają głównie do kierowców jeżdżących mało, głównie po mieście, dojeżdżając do pracy i na zakupy


Wolnej ręki nie mają m. in. obywatele takich krajów jak Niemcy, czy Włochy. Tam na przełomie października i listopada założenie zimówek jest obowiązkowe.

Co ważne, najnowsze opony wielosezonowe są oponami letnimi. Posiadają jednak wszystkie wartości opony zimowej i najwyższą homologację zimową pozwalającą na jej korzystanie nawet w krajach, w których używanie zimówek jest obligatoryjne.

 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: