Zapadł wyrok ws. Amber Gold

  • kg
  • 2019-10-16 15:28:36
Zapadł wyrok ws. Amber Gold
  • Foto: PAP/Adam Warżawa

Dzisiaj (środa 16.10) Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał na 15 lat więzienia byłego szefa Amber Gold, Marcina P., któremu postawiono w sumie cztery zarzuty. Jego żona, Katarzyna P. usłyszała dziesięć zarzutów i wyrok 12 lat więzienia.

Prokuratura wnioskowała o kary 25 lat więzienia dla oskarżonych. Z kolei obrońcy Marcina P. i Katarzyny P. domagali się ich uniewinnienia.

Gdański sąd okręgowy rozpoczął ogłaszanie wyroku w tej sprawie 20 maja br. Przez ten czas sąd musiał odczytać min. nazwiska ponad 18 tysięcy osób pokrzywdzonych przez Amber Gold oraz przypisać im kwoty na jakie zostali oszukani.

Dopiero w ostatnich dniach przystąpiono do ogłaszania treści wyroku. Sąd orzekł, że uznaje, iż oskarżeni Marcin P. i jego żona Katarzyna P. są winni zarzucanego im czynu, czyli oszustwa. Marcinowi P. postawiono łącznie cztery, a Katarzynie P., dziesięć zarzutów.

Akt oskarżenia, złożony przez Prokuraturę Okręgową w Łodzi, liczy prawie 9 tys. stron, wpłynął do gdańskiego sądu pod koniec czerwca 2015 r. Według prokuratury Marcin P. i Katarzyna P. w latach 2009-12 w ramach tzw. piramidy finansowej oszukali w sumie ponad 18 tys. klientów Amber Gold, doprowadzając ich do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości prawie 851 mln zł.

Oskarżenie dotyczyło także prowadzenia działalności parabankowej i prania brudnych pieniędzy. Według prokuratury Katarzyna P. i Marcin P. działali w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i uczynili sobie z tej działalności stałe źródło dochodu. Jak ustalono, oskarżeni wypłacili sobie 18,8 mln zł, min. w postaci wynagrodzeń.

Jak podkreśla oskarżyciel, działanie oskarżonych cechowało "wyrachowanie i bezwzględność" a ich działalność trwała ponad trzy lata i obejmowała cały kraj.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: