Sąd Okręgowy w Koszalinie ponownie rozpozna sprawę oprawcy z Drawska Pomorskiego

  • Dariusz Czelewicz
  • 2019-10-16 06:00:38
Sąd Okręgowy w Koszalinie ponownie rozpozna sprawę oprawcy z Drawska Pomorskiego
  • Foto: foto:pixabay

Efektem apelacji złożonej przez prokuratora do Sądu w Szczecinie sprawa oprawcy dzieci z Drawska Pomorskiego ponownie rozpatrywana będzie przed Sądem Okręgowym w Koszalinie.

Przypomnijmy, że 30 kwietnia rozpoczął się proces kuratorek i pracownic socjalnych z Drawska Pomorskiego, którym przedstawiono zarzut niedopełnienia obowiązków. Przebywająca pod ich nadzorem matka wraz ze swym konkubentem znęcała się nad dwoma małymi chłopcami.

W grudniu zeszłego roku matka i jej konkubent na posiedzeniu sądu usłyszeli długoletnie wyroki.

Tragedia dzieci rozgrywała się w hostelu Ośrodka do 2016 roku. Maltretowani chłopcy byli w wieku 6 i 8 lat i być może w dalszym ciągu musieliby znosić zachowania rodzinnych katów, jednak jedno z dzieci w stanie krytycznym trafiło do szpitala.

Wyjaśnienia matki, iż obrażenia synka powstały na skutek pobicia przez rówieśników nie przekonały lekarzy, nie dali jej wiary i powiadomili o zajściu Policję.

Wszyscy drawscy sędziowie - z uwagi na znajomość z kuratorką lub podległość służbową - wystąpili z wnioskiem o wyłączenie ich z orzekania.

W grudniu 2018 roku sąd w Koszalinie uznał, że oprawca dzieci spędzi za kratami 25 lat, zaś jego partnerka 15 lat. Wyrok był nieprawomocny, Prokuratura Regionalna w Gdańsku złożyła apelację i domagała się dożywocia dla Marka K. i 25 lat dla matki chłopców. 

Na polecenie ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry, prokurator skierował do Sądu w Szczecinie apelację, w której domagał się dożywotniej kary więzienia dla mężczyzny. Apelację złożył także obrońca oskarżonych. W wyniku tego Sąd Apelacyjny w Szczecinie zmniejszył o rok karę matce chłopców, z 15 do 14 lat pozbawienia wolności.

Sąd Apelacyjny uchylił wyrok dotyczący kary Marka K., dlatego ponownie stanie on przed Sądem Okręgowym w Koszalinie.

Grozi mu dożywocie.

Wobec Marka K. zastosowany został środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. W dalszym ciągu wyrok nie jest prawomocny.


 

Komentarze (1)

kurier 2019-10-16 08:06

W kamieniolomy oboje zeslac. Niech do konca zycia tam siedza o wodzie i czerstwym chlebie

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: