Dziś Dzień Nauczyciela

  • Dariusz Czelewicz
  • 2019-10-14 10:30:22
Dziś Dzień Nauczyciela
  • Foto: pixabay

Jak co roku, dzisiaj właśnie (14 października) obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej tożsamy z Dniem Nauczyciela. To dzień wolny od zajęć lekcyjnych, odbywają się tylko apele, imprezy integracyjne i wyjścia poza teren szkoły.

Instytucja Komisja Edukacji Narodowej powstała w 1773 roku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Była to nie tylko w Polsce pierwsza władza oświatowa ale również w Europie.

Dzień Edukacji Narodowej to typowo polskie święto aczkolwiek posiada swoje odpowiedniki w innych krajach. 

To szczególny dzień dla wszystkich nauczycieli w Polsce. Organizowane są oficjalne apele, uczniowie składają swoim nauczycielom życzenia a dla Ministra Edukacji Narodowej to okazja do wręczenia nauczycielom złotych,m srebrnych i brązowych Krzyży Zasługi, medali Komisji Edukacji Narodowej oraz nagród MEN za osiągnięcia dydatktyczno-wychowawcze.

To dobry moment do wręczenia nauczycielom odznaczeń i wyróżnień przez władze samorządowe, kuratoria oświatowe oraz dyrektorów szkół.

W jaki sposób i kiedy powstał Dzień Nauczyciela?
Od 1952 roku nauczyciele świętowali swoje święto w dniu 20 listopada. Wszystko zostało uporządkowane z chwilą pojawienia się Karty Nauczyciela.

Od 1982 roku święto Dnia Nauczyciela  zmieniło swą nazwę i dlatego 14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej a tego dnia  świętują już nie tylko nauczyciele ale wszyscy pracownicy oświaty.

 

Przeczytaj podobne wpisy

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: