Polka z nagrodą Nobla!

  • kg
  • 2019-10-11 07:29:29
Polka z nagrodą Nobla!
  • Foto: wikipedia

Wielki dzień dla polskiej literatury. Olga Tokarczuk laureatką literackiej nagrody Nobla! Polka oraz Peter Handke - oto dwoje pisarzy, którzy zostali docenieni przez Szwedzką Akademię Nauk za 2019 r.

W swoim uzasadnieniu Akademia Szwedzka napisała, że Olga Tokarczuk otrzymała Nobla za "narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia".

W przypadku austriackiego pisarza Petera Handkego - "za wpływową pracę, która wraz z językową pomysłowością zgłębiła peryferie i specyficzność ludzkiego doświadczenia".

Informację o Noblu dla Olgi Tokarczuk przekazał nowy sekretarz Akademii Szwedzkiej - Mats Malm.

Autorka jest laureatką wielu nagród, między innymi dwóch Nike, za „Księgi Jakubowe”  oraz  „Bieguni”.
Pisarka jest ubiegłoroczną laureatką nagrody Man Booker International Prize za powieść „Bieguni” Autorka 17-stu książek jest w gronie najczęściej tłumaczonych polskich pisarzy. Prawa do tłumaczenia jej książek sprzedano do 20 krajów.
Olga Tokarczuk jest piątą polską noblistką w dziedzinie literatury. Pozostali polscy laureaci Nobla w dziedzinie literatury to: Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz i Wiesława Szymborska.

Jesteśmy dumni.
Serdecznie gratulujemy.

 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: