Historyczna chwila. [FOTO]

  • Dariusz Czelewicz
  • 2019-10-11 06:30:30
Historyczna chwila. [FOTO]
  • Foto: TV Gawex

Na Rynku Miejskim w Bobolicach odbyła się dzisiaj (10 października) niecodzienna uroczystość. Celebrowano nadanie imienia dwustu letniemu kasztanowcowi usytuowanemu w centrum miasta, który nadto stał się pomnikiem przyrody.

„Dziejowidz” – takie imię nadał mu jeden z mieszkańców Bobolic – Bogdan Nagórka, który został laureatem konkursu ogłoszonego na nazwę drzewa, które już 200 lat stoi w sercu stolicy gminy.

Mieszkańcy miasta i gminy w sposób wyjątkowy uczcili tą chwilę bowiem jest to moment wręcz historyczny. Rzeczywiście kasztanowiec był świadkiem wielu chwil zarówno tych szczęśliwych dla miasta, jak i tych smutnych. W świetle historycznych chwil nie tylko dla miasta ale i dla kraju – nazwa drzewa wydaje się niezwykle trafna.

Po uroczystym nadaniu imienia kasztanowcowi, na bobolickim rynku, oficjalnie uznany został za „Pomnik Przyrody”.

Dla uczczenia tej chwili Nadleśnictwo Bobolice przekazało mieszkańcom drzewka, które symbolicznie zostały posadzone na Placu Zwycięstwa.

Odczytane zostały okolicznościowe wiersze skłaniające do zadumy nad przemijaniem i długowiecznością symbolizowaną przez Dziejowidza.
Z okazji „chrztu” Dziejowidza otworzono w MGOK wystawę fotografii przyrodniczej „Smocze oko” Marka Stasika.

Organizatorem imprezy były : Oddział Ligi Ochrony Przyrody w Bobolicach, Gmina Bobolice, MGOK w Bobolicach i Nadleśnictwo Bobolice.
Jako ciekawostkę można tu przytoczyć, iż Dziejowidz mierzony na wysokości pierśnicy ma 130 cm obwodu pnia.

Więcej informacji z wydarzenia wkrótce na antenie TV Gawex.


 

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: