Czy będzie zakaz sprzedaży e-papierosów?

  • kg
  • 2019-10-09 08:30:55
Czy będzie zakaz sprzedaży e-papierosów?
  • Foto: TV Gawex

Papierosy elektroniczne (tzw. e-papierosy) są uznawane jako znacznie mniej szkodliwa alternatywa dla palaczy tradycyjnych papierosów. Jednak zdaniem wielu lekarzy wcale nie są zdrowsze niż papierosy składające się z tytoniu, a skład wielu liquidów budzi wiele wątpliwości.

Papierosy w naszym kraju są produkowane przez cztery koncerny. Największy udział w rynku ma Philip Morris, British American Tobacco, Japan Tobacco International oraz Imperial Tobacco.

Natomiast polska branża e-papierosów to ponad 90 firm i około 7 tysięcy różnych płynów do inhalacji. Wszystkie tego typu produkty bezproblemowo dostępne są również w Internecie.

Jedną z cech stanowiących o atrakcyjności e-papierosa jest ogromny wybór smaków liquidów dostępnych na rynku. Wśród najpopularniejszych dominują płyny o smaku owocowym lub tytoniowym.

W Polsce szacowana liczba użytkowników e-papierosów to ponad 400 tys. osób.

W Stanach Zjednoczonych, w ostatnich tygodniach, odnotowano falę poważnych chorób płuc związanych z zaciąganiem się oparami z e-papierosów. Na terenie 15 stanów USA odnotowano aż 18 zgonów w wyniku korzystania z e-papierosów oraz waporyzatorów.

Amerykańskie Centrum ds. Kontroli Chorób i Prewencji (CDC) podaje, iż do tej pory na terenie całego kraju odnotowano blisko 1100 przypadków powikłań wewnątrzpłucnych u osób korzystających z papierosów elektronicznych. Zachorowania i zgony spowodowane są długotrwałym wystawianiem płuc na działanie chemikaliów, znajdujących się w liquidach nikotynowych.

Dotyczy to również olejków z konopi indyjskich, czyli popularnej „maryśki”, zawierających wyciągi ekstraktów CBD i THC. Zwłaszcza druga z tych substancji jest silnie psychoaktywna, wywołując stan upojenia.

Najczęściej występujące objawy chorobowe to: kaszel, nudności, duszności, bóle klatki piersiowej, wymioty, zmęczenie, gorączka, biegunka i ból brzucha.

Badania dotyczące rzeczywistego wpływu e-papierosów na ludzkie zdrowie dopiero nabierają tempa na coraz większą skalę.

Rada miejska w San Francisco, nie czekając na wyniki badań, właśnie co ustanowiła przepis, według którego, na terenie całego miasta sprzedaż e-papierosów będzie nielegalna.

Jedynie produkty przebadane oraz zatwierdzone przez Federalną Agencję Żywności i Leków będą dopuszczone do obrotu.

Przedstawiciele agencji federalnych nie mają pewności, jaki wpływ na ludzkie ciało mają tego typu urządzenia, które od niedawna błyskawicznie zyskują na popularności.

W San Francisco dalej będzie można kupić tradycyjne papierosy oraz produkty z marihuany, w tym urządzenia, za pomocą których się ją pali.

Oficjalnie pierwszym stanem w USA zakazującym sprzedaży wszystkich elektronicznych papierosów zostało Massachusetts. Wprowadzony zakaz został natychmiast wprowadzony w życie i będzie obowiązywał przez kilka miesięcy, ze względu na stan zagrożenia zdrowia publicznego.

W ślad za Massachusetts poszły stany Nowy Jork oraz Michigan. Prezydent Donald Trump coraz głośniej zapowiada wprowadzenie takiego zakazu w całym kraju.

Przedstawiciele sieci handlowej Walmart - giganta na rynku sprzedaży detalicznej w USA - poinformowali, iż sieć nie będzie sprzedawać papierosów elektronicznych na terenie całego kraju.

W związku z licznymi przypadkami uszkodzeń płuc oraz zgonów powiązanych z używaniem papierosów elektronicznych, spodziewano się ogólnokrajowego zakazu sprzedaży tych produktów.

Walmart zamierza wyprzedać zapasy magazynowe i nie wznawiać sprzedaży.

 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: