Uwaga grzybiarze!

  • Dariusz Czelewicz
  • 2019-10-04 12:13:21
Uwaga grzybiarze!
  • Foto: Foto:www.facebook.com/borne.sulinowo1993/

Las nie jest zamieszkiwany wyłącznie przez jelenie, sarny, czy dziki. To naturalne środowisko bytowania jedynego w Polsce jadowitego węża – żmii zygzakowatej. Jej ukąszenie może być niebezpieczne nie tylko dla zdrowia ale i życia. Warto więc pamiętać, że niefrasobliwe zachowanie w lesie może doprowadzić do przykrych w skutkach konsekwencji.

Ulubionym środowiskiem żmii zygzakowatej życia są polanki, podmokłe lasy, stosy kamieni na pograniczu pól i lasów, zwłaszcza w okolicach górzystych. Doskonałym miejscem rozrodu dla tych gadów mogą być przydomowe skalniaki, gdzie szczeliny między kamieniami stanowią schronienie, a trociny i kora stwarzają dobre warunki termiczne.

Prowadzą one skryty tryb życia i są bardzo płochliwe. Gdy gad zostanie zaskoczony i nie ma możliwości ucieczki – zaatakuje, choć są to niezwykle rzadkie przypadki.

Co zrobić jeśli już zostaniemy ukąszeni? Nie jest to duży wąż więc rana po zębach jadowych jest na tyle mała, że może być niewidoczna a samym miejscu ukąszenia może wkrótce  pojawić się zaczerwienienie, obrzęk i ból. Dorosły zdrowy człowiek powinien przeżyć ukąszenie żmii bez większych konsekwencji. Jednak z uwagi na szybkie przemieszczanie się toksyn w krwiobiegu niebezpieczne mogą być ugryzienia w szyję i twarz.

Jad żmii może jednak stanowić realne zagrożenie dla dzieci, dlatego niezbędnym jest podanie jak najszybsze antytoksyny w zastrzyku a po podaniu antidotum pacjent poddawany jest zazwyczaj obserwacji. Może to również być potrzebne ukąszonej osobie pod wpływem alkoholu, który wzmaga działanie toksyny.

Sam jad żmii to mieszanka kliku toksyn powodującym uszkodzenie układu nerwowego, martwicę tkanek, zmniejszenie krzepliwości krwi oraz arytmię pracy serca. 

Okresem, w którym szczególnie należy zwrócić uwagę na żmije jest czas od wiosny do jesieni. Są wówczas aktywne a ich występowanie można obserwować na terenie całej Polski a co ciekawe – w ostatnich latach populacja żmij znacznie wzrosła.
Rozsądnym zatem postępowaniem każdego kto spotka się ze żmiją zygzakowatą jest zachowanie ostrożności i pozostawienie jej w spokoju, pozwalając wygrzewać się w słońcu.

W okresie kwietnia i maja samce toczą rytualne walki, zaś same zaloty i kopulacja trwają kilka godzin. Samica rodzi od 5 do 15 młodych, które są od początku samodzielne.

Ciekawostką jest również fakt, iż w Polsce występują trzy formy żmii zygzakowatej :szara, brązowa oraz czarna.

 

 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: