Ku przestrodze

  • Dariusz Czelewicz
  • 2019-10-04 15:54:29
Ku przestrodze
  • Foto: TV Gawex

Pisaliśmy i ostrzegaliśmy już naszych czytelników o coraz bardziej nachalnych próbach wyłudzenia pieniędzy sposobem „na wnuczka” oraz nieujawnianiu kompromitujących materiałów w zamian za wpłatę znacznej kwoty pieniędzy. Tym razem coraz częstszym procederem staje się „podszywanie” przez hakerów i naciągaczy pod strony internetowe autentycznych firm i banków.

Od kilku miesięcy oszuści usiłują wyłudzić już innym sposobem pieniądze od posiadaczy kont bankowych i użytkowników mediów poprzez sfałszowane informacje dotyczące rzekomych wygranych, bądź wytypowania jako stałego klienta.

Ta karygodna sytuacja nie ominęła również naszych czytelników. Informacja z pozoru wygląda na wiarygodną bowiem nadawca posługuje się zarówno danymi ogólnodostępnymi o firmie „przywdziewając” barwy tejże firmy. Zawsze zatem w wiadomości email występuje logo firmy, dzięki czemu oszust usypia czujność potencjalnej ofiary.

Gawex Media S.A. w przypadku konieczności skontaktowania się z naszym abonentem lub usługobiorcą, nigdy nie posuwa się do wysłania maila. Takie kontakty również nie są standardowe w przypadku banków, instytucji finansowych, urzędów i innych mediów.

Dlatego ostrzegamy i informujemy, iż nie należy odbierać i reagować na maile o poniższej treści: 

Otrzymałeś wiadomość multimedialna
Text:

"Możesz odpowiedzieć na tą wiadomość. Twój e-mail trafi do nadawcy w postaci MMS. Uwaga: odpowiedz można wysłać tylko raz.
Gawex Media Sp.z o.o.
Chcemy Ci pogratulować za bycie lojalnym Gawex Media Sp.z o.o.użytkownikiem!

Twój adres IP (89.239.74.117) został losowo wybrany do otrzymania DARMOWEGO Samsung Galaxy S10.
Od czasu do czasu wybieramy garstkę Gawex Media Sp.z o.o. użytkowników aby dać im szansę na otrzymanie cennych prezentów od naszych partnerów i sponsorów. W ten sposób dziękujemy za wybór Gawex Media Sp.z o.o. jako preferowanej usługi.

Dziś jest Twój szczęśliwy dzień! Jesteś jednym z 10 losowo wybranych użytkowników którzy otrzymają nowy Samsung Galaxy S10.
Aby otrzymać prezent, wystarczy wypełnić krótką i anonimową ankietę. Ale szybko! Dziś jest tylko kilka prezentów!

Jak bardzo jesteś zadowolony z Gawex Media Sp.z o.o.?”

Pomijamy już rażące błędy stylistyczne i interpunkcyjne bowiem nie to jest meritum sprawy. Po wypełnieniu ankiety adresat proszony jest jeszcze o uiszczenie opłaty manipulacyjnej w kwocie 9 zł. Tutaj ostrzegamy, ze wpłata ta jest przekierowaniem (niewidocznym) dla wypełniającego na subskrypcję comiesięcznych wpłat w wysokości kilkuset złotych na zagraniczne konta.

Po dokonaniu wpłaty na wskazane konto bankowe, wiadomość email znika a strona, na którą ofiara oszusta została przekierowana podczas wypełniania ankiety znika. Wyświetla się informacja, że strona nie istnieje.


 

Ku przestrodze
  • Foto: Czytelniczka wiadomości Gawex Media Sp.z o.o.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: