ZUS już wypłaca świadczenia

  • Dariusz Czelewicz
  • 2019-10-04 06:15:05
ZUS już wypłaca świadczenia
  • Foto: TV Gawex

Mimo, że przepisy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niesamodzielnych obowiązują od 1 października, to oddziały ZUS w Zachodniopomorskiem już wypłaciły pierwsze środki. Od jutra można składać wnioski przez internet.

O dodatkowe wsparcie pieniężne mogą starać się osoby pełnoletnie, które mieszkają na terenie Polski a łączna wysokość ich dotychczasowych świadczeń finansowanych ze środków publicznych nie może przekraczać kwoty 1 600 zł brutto.

Aby otrzymać świadczenie, trzeba mieć również ważne orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Osoby, które go nie mają, po złożeniu wniosku zostaną skierowane na badanie do lekarza orzecznika ZUS.

Orzeczenie muszą mieć także seniorzy, którzy ukończyli 75. rok życia i z powodu wieku ZUS przyznał im z urzędu dodatek pielęgnacyjny.

Do zachodniopomorskich oddziałów ZUS już wpłynęło łącznie 8,7 tys. wniosków o świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Na terenie szczecińskiego oddziału 5,4 tys., w Koszalinie – 3,3 tysiąca.

Spośród osób, które złożyły wnioski i pobierają już inne świadczenie z ZUS, prawie 2,4 tys. otrzymuje je w wysokości do 1100 złotych. Te osoby mogą liczyć na uzupełnienie w pełnej kwocie 500 złotych. Wszystkich decyzji o wypłacie zachodniopomorskie oddziały ZUS wydały już 800.

W całym kraju wpłynęło do ZUS ok. 205 tys. wniosków. Przeszło 60 proc. z nich złożyły kobiety. Zdecydowana większość osób (niemal 80 proc.) składa dokumenty na salach obsługi klienta, gdzie korzysta z pomocy doradców. Od jutra wniosek o tzw. 500 plus dla osób niesamodzielnych będzie można wysłać przez internet. Formularz papierowy dostępny jest już od września.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.zus.pl
 

Karol Jagielski
regionalny rzecznik prasowy ZUS
województwa zachodniopomorskiego
Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: