Podwyżka albo strajk włoski

  • Dariusz Czelewicz
  • 2019-10-03 15:18:12
Podwyżka albo strajk włoski
  • Foto: TV Gawex

Zdesperowani pedagodzy domagają się 30% podwyżki i do momentu jej uzyskania będą prowadzić strajk włoski już od października. Przeprowadzona ankieta wśród nauczycieli w całym kraju dała podstawę do ustalenia, iż 55% spośród nich opowiedziała się za wprowadzeniem „strajku włoskiego", 22% za udziałem w manifestacjach, zaś 18% za wznowieniem strajku ogólnopolskiego.

Strajk włoski, przeprowadzany już przez inne grupy zawodowe polega na skrupulatnym i drobiazgowym wypełnianiu obowiązków służbowych co powoduje blokadę działania zakładu pracy w sposób zbliżony do strajku pasywnego co w przypadku szkoły przełoży się na brak zajęć dodatkowych lub na przykład wycieczek szkolnych.

 
Szczecineccy nauczyciele będą wykonywać jedynie takie obowiązki, które wynikają z przepisów umowy o pracę. Poza lekcjami wynikającymi z planu lekcji uczniowie będą mogli liczyć tylko na samych siebie lub swoich rodziców.

Jak dowiadujemy się z portali społecznościowych ZNP – pensje nauczycieli rozpoczynają się od 2450 brutto, zaś biurokracja należy do największych pożeraczy czasu. 

Taki protest rozpocznie się w całym kraju już we wtorek 15 października. Jest to protest bezterminowy - skończy się dopiero, gdy wzrośnie pensja nauczycieli. Może zatem potrwać nawet do końca roku szkolnego. Będzie to zaraz po wyborach parlamentarnych, aby nikt strajkującym nie zarzucił kontekstu politycznego.


Przypominamy, ze trwający 18 dni ogólnopolski strajk odbył się w kwietniu i  przyłączyło się do niego 14 placówek szczecineckich placówek oświatowych.

Strajk włoski może być przedsięwzięciem długodystansowym, bowiem trwać ma do osiągnięcia założonego planu.

 

Komentarze (1)

Nick 2019-10-04 16:51

Wprowadzić nauczycielom 40 godzinny system pracy i po sprawie.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: