"Zanim powstała kolej czyli podróże z prapradziadkiem"

  • Dariusz Czelewicz
  • 2019-09-27 06:09:04
"Zanim powstała kolej czyli podróże z prapradziadkiem"
  • Foto: TV Gawex

Z cyklu „Zachodniopomorskie Dni Dziedzictwa” odbył się wczoraj (26 września) w Muzeum Regionalnym w Szczecinku wykład pt. "Zanim powstała kolej czyli podróże z prapradziadkiem", którego świetnym uzupełnieniem była prelekcja na temat "Kolej na Pomorzu od poł. XIX do poł. XX w.".

Ostatnim już niestety z cyklu „Zachodniopomorskie Dni Dziedzictwa” był wykład Jadwigi Kowalczyk-Kontowskiej (kustosz) i następujące po niej wystąpienie Ireneusza Markanicza (dyrektor) z Regionalnego Muzeum w Szczecinku.

Z niezwykle ciekawego wykładu pani kustosz, uzupełnionego o mnogość archiwalnych zdjęć  dowiedzieć się mogliśmy w sposób bardzo atrakcyjny jak wyglądał transport przed rewolucją przemysłową, w której narodziła się kolej. Wizualizowany wykład o treści multimedialne wprowadził nas w świat bryczek, wozów, powozów i karet. 

Ciekawie zaprezentowana historia uzupełniona została wykładem dyrektora muzeum, który wprowadził uczestników wykładu w zaczarowany świat kolei, w którym w przystępny sposób dowiedzieć się można było o progresie tego środka transportu.

W trakcie tej wyjątkowej lekcji historii poznaliśmy kolej od czasów mało wydajnych i nieefektywnych pierwszych prób upowszechnienia tego środka transportu do czasów współczesnych, gdzie w transporcie lądowym kolej jest niekwestionowanym królem przewozów tak osobowych, jak i towarowych.

 


 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: