Wczoraj Barwice, dziś Biały Bór. Seniorze uważaj, oszuści metodą "na wnuczka" znowu działają

  • Dariusz Czelewicz
  • 2019-09-24 18:10:31
Wczoraj Barwice, dziś Biały Bór. Seniorze uważaj, oszuści metodą "na wnuczka" znowu działają
  • Foto: pixabay.com

Szczecineccy policjanci kolejny raz ostrzegają przed oszustami podającymi się za policjantów. Oszuści wyłudzają i kradną pieniądze. Wczoraj ofiarą oszustwa padła 75-letnia mieszkanka Barwic. Dziś oszuści okradli 60 - letnią mieszkankę Białego Boru. Do mundurowych docierają kolejne informacje o próbach wyłudzenia pieniędzy przez oszustkę, która podając się za policjantkę chciała pomóc w sprawie wypadku.

Apelujemy do mieszkańców całego powiatu szczecineckiego aby nie dali się nabrać oszustom, którzy tylko czyhają na ich pieniądze. Pamiętajmy!

Telefony z żądaniem pieniędzy od osób podających się za policjantów to oszustwo! Wczoraj 75-letnia mieszkanka Barwic otrzymała telefon z informacją o tym, że jej siostrzenica spowodowała wypadek drogowy ze skutkiem śmiertelnym. Potrzebne są pieniądze aby kobieta nie została aresztowana. 75-latka nie zorientowała się, że po drugiej stronie słuchawki jest oszustka podająca się za policjantkę. Niestety kobieta padła ofiarą oszustki przekazując młodej kobiecie znaczną kwotę pieniędzy kilka minut po rozmowie telefonicznej.

Dziś policjanci otrzymali kolejne zgłoszenie. Ofiarą kolejnego oszustwa padła 60-letnia mieszkanka Białego Boru.

Pamiętaj!

Oszuści są bezwzględni - umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji i wykorzystać ufność w większości przypadków starszych osób. Przestępcy wyszukują wciąż nowe metody działania.Oszust nalega, aby potencjalna ofiara przekazała mu pieniądze, udała się do banku i wypłaciła pieniądze.

Zapamiętaj!

Sprawcy oszustw metodą „na policjanta” nigdy nie kontaktują się osobiście z ofiarami.
Wykonując połączenie telefoniczne do potencjalnej ofiary wywierają na niej presję czasu.

Przebiegli oszuści nie dają chwili na zastanowienie się lub sprawdzenie informacji o ich tożsamości.
Zawsze po przekazaniu oszczędności kontakt się urywa, a przestępcy znikają z wyłudzonymi pieniędzmi.

Zachowaj ostrożność – jeżeli dzwoni ktoś, kto podszywa się pod członka rodziny, policjanta i prosi o pieniądze, nie podejmuj żadnych pochopnych działań, nie daj się zmanipulować!

Nie mów nikomu, a szczególnie przez telefon, o kwocie oszczędności jakie posiadasz i gdzie je przetrzymujesz.
Zadzwoń do innego członka rodziny i upewnij się, czy osoba, która prosiła o pomoc, faktycznie jej potrzebuje. Nigdy nie przekazuj pieniędzy obcym osobom!

Nigdy nie ulegaj presji czasu wywieranej przez oszustów.

 

asp. Anna Matys
Oficer prasowy
KPP w Szczecinku

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: