"Nie damy zabrać sobie przyszłości"

  • Dariusz Czelewicz
  • 2019-09-17 07:34:05
"Nie damy zabrać sobie przyszłości"
  • Foto: Foto:Młodzieżowy Strajk Klimatyczny-Facebook

Młodzież ze Szczecinka przyłączy się do piątkowego Protestu Tysięcy Miast przeciwko kryzysowi klimatycznemu.


W najbliższy piątek na całym świecie młodzi ludzie wyjdą na ulicę, żeby pokazać, że nie zgadzają się z działaniami prowadzącymi do nieustannych zmian klimatu, i zamanifestować potrzebę podjęcia konkretnych kroków, które mogłyby te zmiany spowolnić lub zatrzymać. W Polsce strajki odbędą się m.in. w Łodzi, Warszawie, Zielonej Górze, Włocławku, Częstochowie, Ostródzie, Poznaniu, Kielcach Lublinie, Siedlcach, Lesznie, Wrocławiu, Grudziądzu, Krakowie, Nowym Sączu, Bytomiu, Rumi, Rzeszowie, Szczecinie, Stargardzie i Szczecinku.

Młodzi ludzie na całym świecie organizują protesty tego samego dnia, 20 września, czyli w ostatni piątek przed szczytem klimatycznym ONZ w Nowym Jorku, gdzie politycy mają zadecydować o dalszych losach Ziemi. Hasło, które będzie przewodzić protestującym, to „Nie damy sobie zagrać przeszłości”. Protesty odbędą się w ponad 60 miastach Polski. 

W Szczecinku spotkanie odbędzie się o godz. 10 na pl. Wolności.
„Przynieś transparent z własnym hasłem, zabierz instrument, zaproś znajomych, zainteresuj przechodniów albo najzwyczajniej przystań z nami na chwilę” – zachęcają organizatorzy.


Młodzieżowy Strajk Klimatyczny napisał list otwarty do polskich polityków i polityczek wszystkich partii. Jak zaznaczają jego członkowie, skierowany jest on w szczególności do Władysława Kosiniaka-Kamysza, Pawła Kukiza, Jarosława Kaczyńskiego, Włodzimierza Czarzastego, Roberta Biedronia,  Adriana Zandberga, Janusza Korwina-Mikkego, Roberta Winnickiego, Grzegorza Brauna, Grzegorza Schetyny, Katarzyny Lubnauer, Barbary Nowackiej, Marka Kossakowskiego oraz Małgorzaty Tracz. 


Treść otwartego listu:
„My, młode pokolenia Polek i Polaków, zwracamy się do Was, ponieważ jesteśmy przerażeni Waszą biernością wobec kryzysu klimatycznego. Kiedy skupiacie się na przeliczaniu możliwych do zajęcia miejsc w parlamencie — nam kończy się czas. Często mówicie, że dbacie o naszą przyszłość, a jednak działacie tak, jakbyście przejmowali się tylko najbliższą kadencją. Dlatego teraz apelujemy do Was o działanie w dalekowzrocznej perspektywie, by zapewnić nam i kolejnym pokoleniom realną szansę na przetrwanie” - podkreślają w liście członkowie Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

„Uznając stanowisko nauki, powinniście otwarcie przyznać, że znajdujemy się w stanie kryzysu klimatycznego. W jego obliczu wzywamy Was do politycznej odpowiedzialności, odwagi i ambicji, aby podjąć ponadpartyjną współpracę. Dotychczasowe rządy ignorowały problem, mimo dekad ostrzeżeń naukowców. Teraz odczuwamy tego skutki. Coraz dotkliwsze susze i rekordowe fale upałów, wzrost cen żywności oraz niedobory wody — to zagrożenia dla naszego zdrowia, bezpieczeństwa i gospodarki, które są jedynie namiastką tego, co nas czeka, jeśli pozostaniecie bierni. Ze wszystkich scenariuszy, które przewiduje nauka, utrzymując obecną politykę biznesu-jak-zwykle, realizujemy ten najgorszy. Jesteśmy niebezpiecznie blisko punktów krytycznych, po których przekroczeniu już nie zatrzymamy katastrofy, bo procesy przegrzewania się Ziemi będą nasilać się same”.

Jak zaznaczono, „aby temu zapobiec, nie wystarczy zredukowanie emisji gazów cieplarnianych do net zero przez największe gospodarki, jak USA, Niemcy czy Chiny”. „Neutralność klimatyczna musi być bezzwłocznie osiągnięta przez cały świat. Polskie decyzje polityczne powinny wspierać realizację tego celu, a nie ją opóźniać. Obecnie emisje CO2 w Polsce rosną najszybciej spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej. Ostatnie veto deklaracji w sprawie neutralności klimatycznej UE doprowadziło do osłabienia wspólnej pozycji negocjacyjnej na zbliżającym się szczycie ONZ w Nowym Jorku. W tak przełomowym momencie nie możecie pozwolić, aby nasz kraj dalej dolewał oliwy do ognia” - napisano.

„Przyznajcie więc, że Polska nie może dłużej utrzymywać energetyki opartej na paliwach kopalnych, a sprawiedliwa transformacja gospodarcza, zaplanowana we współpracy ze środowiskiem naukowym, jest konieczna również w naszym kraju. Mówcie otwarcie o związanych z nią kosztach i szansach. Nie uciekajcie od rozmowy o zmianach, które i tak muszą nadejść. Najwyższy czas podjąć konkretne kroki, by Polska osiągnęła neutralność klimatyczną do 2040 roku, co da młodym pokoleniom choć cień szansy na bezpieczne życie”


Zdaniem Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, na ten moment, wszystkie proponowane przez polskie partie polityczne rozwiązania „są dalece niewystarczające”. „Stawiacie nas pod ścianą, musimy więc naciskać dalej i żądać konkretnych działań. Dlatego 20 września nastąpi historyczna mobilizacja — wyjdziemy na ulice w ponad 60 polskich miastach. Będą z nami nasi rodzice, babcie i dziadkowie, złączeni troską o nasze bezpieczeństwo. Będą z nami obywatele i obywatelki świadomi, że skutki kryzysu klimatycznego dotkną wszystkich niezależnie od wieku, pochodzenia i poglądów. Będą z nami miliony ludzi protestujących tego samego dnia w ponad dwóch tysiącach miast na całym świecie. Wiemy, że Wy też czujecie, że dłużej nie dacie rady nas ignorować. Nie ma znaczenia, po jakiej stronie stoicie — życie przyszłych pokoleń nie ma barw politycznych” - stwierdzono w apelu.

 
Sześć żądań:
W liście otwartym Młodzieżowego Strajku Klimatycznego pojawiło się sześć głównych żądań skierowanych do polskich polityków: 
1.    Żądamy prowadzenia polityki klimatycznej w oparciu o aktualne stanowisko nauki wyrażone w najnowszych raportach Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) powołanego przez ONZ. Oczekujemy, że sugerowane przez środowisko naukowe rozwiązania będą wdrażane niezwłocznie we współpracy międzynarodowej.
2.    Wzywamy rząd polski, by oficjalnie uznał katastrofę klimatyczną poprzez ogłoszenie stanu kryzysu klimatycznego. Kwestia kryzysu nie może być przedmiotem ideologicznych sporów — w obliczu katastrofy musimy mówić wspólnym głosem, ponad podziałami. 
3.    Domagamy się zawarcia kompleksowej i aktualnej wiedzy o mechanizmach kryzysu klimatycznego w podstawie programowej na wszystkich szczeblach edukacji, przy zapewnieniu kadrze nauczycielskiej obowiązkowych szkoleń w tym zakresie. Jednocześnie edukację klimatyczną w pełnym zakresie swoich kompetencji powinny zapewniać samorządy lokalne. 
4.    Żądamy, by media wzięły na siebie odpowiedzialność za uświadamianie społeczeństwa o bezpośrednich zagrożeniach związanych z kryzysem klimatycznym. Wzywamy do priorytetyzacji tematu katastrofy klimatycznej w przekazie medialnym oraz posługiwania się językiem odzwierciedlającym wagę problemu. 
5.    Żądamy przyjęcia przez parlament RP ustawy powołującej ekspercką i niezależną Radę Klimatyczną, której zadaniem będzie opracowanie strategii osiągnięcia neutralności klimatycznej Polski do roku 2040 oraz kontrola realizacji tej strategii. Ustawa ta musi być stworzona przy aprobacie środowiska naukowego, maksymalnej transparentności i przy szerokich konsultacjach społecznych. 
6.    Oczekujemy podjęcia natychmiastowych kroków ku przeprowadzeniu sprawiedliwej transformacji gospodarki w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych. Wymagamy, by respektowano prawa i potrzeby wszystkich, których dotkną skutki transformacji, szczególnie osób zatrudnionych w sektorach energetyki, rolnictwa, przemysłu i transportu. 
 

 


  • Foto: Foto:Młodzieżowy Strajk Klimatyczny-Facebook

Komentarze (2)

Aga 2019-09-17 10:21

Brawo młodzi! całym sercem z Wami

Jestem z Wami 2019-09-17 17:36

Też jesteśmy przerażeni biernością wobec kryzysu klimatycznego

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: